UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Szukaj na blogu bitcoin

Jak działa transakcja Bitcoin?

Zlecając naszemu portfelowi na komputerze czy też urządzeniu mobilnym transakcję Bitcoin, zwykle nie zastanawiamy się, jak ona działa. Każda transakcja zostawia ślad w sieci, ponieważ wszystkie dokonane transakcje są spięte razem w tworze zwanym łańcuchem bloków, dzięki któremu protokół Bitcoin funkcjonuje. W poniższym artykule słowo Bitcoin pisane z wielkiej litery oznacza nazwę sieci i protokołu, natomiast bitcoin oznacza monetę.

Transakcje są tym, co definiuje istnienie bitcoinów jako jednostek monetarnych, ponieważ jako takie istnieją tylko w łańcuchu bloków. Przypisane są do pewnych adresów, których właściciele za pomocą klucza prywatnego mogą nimi rozporządzać i przesunąć je na dowolny prawidłowy adres, zlecając transakcję i podpisując ją kluczem prywatnym.

Użytkownik wysyłający bitcoiny, posługuje się adresem odbiorcy oraz kluczem prywatnym posiadacza monet. Portfele Bitcoin wykonują operację zlecenia transakcji za użytkownika, jednak protokół wymaga, by składała się ona z pewnych elementów, którymi są:

Input (dane wejściowe) - część zawierająca referencję do adresu, z którego zostały przelane bitcoiny na obecny adres posiadacza. Dzięki takiej strukturze danych, można prześledzić historię transakcji dla danych bitcoinów od początku ich powstania.

Amount (ilość) - część mówiąca o tym, ile bitcoinów zmieni adres, do którego są przypisane w tej transakcji.

Output  (dane wyjściowe) - część zawierająca adres odbiorcy.

Ciekawym zjawiskiem jest fakt, że protokół Bitcoin wymaga zachowania ciągłości historii transakcji. Oznacza to, że jeśli ktoś wysłał nam 1 BTC i nie posiadamy w portfelu innej transakcji przychodzącej, to chcąc przesłać komuś innemu 0.5 BTC, jesteśmy zmuszeni wysłać mu 1 BTC, a reszta w ilości 0.5 BTC wraca do nas. Jeśli z kolei mielibyśmy dwie transakcje przychodzące po 0.25 BTC, to w rzeczywistości przekazalibyśmy je obie do naszego odbiorcy 0.5 BTC. Transakcji raz wykonanej nie można modyfikować i na zawsze pozostaje ona w łańcuchu bloków. Można jedynie ją "przesuwać". Przeciętny użytkownik w ogóle nie zauważa tej operacji, jednak protokół Bitcoin w ten sposób zachowuje ciągłość historii transakcji i dzięki temu sieć może działać, bo jak zostało wspomniane wcześniej, bitcoiny są jedynie przypisane do poszczególnych adresów za pomocą wykonywanych transakcji. Osoby zainteresowane mechanizmem reszty zapraszam do innego artykułu.

Jako, że zlecenie transakcji przez portfel Bitcoin generuje po prostu pewien zbiór danych, podpisanych kluczem prywatnym, transakcje mogą odbywać się w sklepach akceptujących bitcoiny. Dzieje się to tak, że użytkownik posiadający telefon z portfelem mobilnym generuje transakcję i przekazuje ją za pomocą kodu QR do terminala w sklepie, który jest podłączony do sieci i propaguje transakcję. Dzięki kryptograficznym metodom podpisywania transakcji, nasz klucz prywatny pozostaje bezpieczny. Nie znaczy to jednak, że warto przechowywać spore ilości bitcoinów na portfelach z dostępem do Internetu - w tym celu najlepiej służy portfel papierowy.

Na koniec link do graficznego przedstawienia działania transakcji pochodzący ze strony satoshi.pl.

 

Serwis bitmon.pl nie wyraża zgody na przedruk tego artykułu.

Ostatnio zmieniany: środa, 22 październik 2014 00:04