UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Szukaj na blogu bitcoin

FAQ - często zadawane pytania

Czym jest Bitcoin i inne kryptowaluty?

Bitcoin, jak również inne kryptowaluty, są nowym sposobem na realizowanie płatności w Internecie. Pozbawione są, w przeciwieństwie do dolarów czy euro, emitenta centralnego, całkowitą kontrolę nad dopływem waluty do całej puli ma algorytm, stworzony na potrzeby danej kryptowaluty. Bitcoin, jako pierwsza i najważniejsza waluta ograniczona jest do limitu 21 milionów jednostek monetarnych,

 

podzielnych jednak na mniejsze części do ósmego miejsca po przecinku. Jest zatem walutą deflacyjną, nie jest możliwe dodanie do puli ani jednej sztuki ponad ten limit. Monety na rynek wprowadza algorytm, rozdając je tak zwanym górnikom w zamian za udostępnianie mocy obliczeniowej na potrzeby weryfikacji transakcji - każdy komputer, na którym zainstalowany jest klient Bitcoin-Qt posiada pełną historię transakcji dokonanych w sieci, na bieżąco weryfikowanych przez górników. Sieć jest zatem rozproszona, w przeciwieństwie do serwerów banków, przetwarzających transakcje. Raz dokonanej transakcji nie da się cofnąć. Czas przesłania monet do dowolnego odbiorcy na świecie zależy od obciążenia sieci i waha się od 10 do 60 minut.

Jak waluta wirtualna może mieć wartość? Przecież nie istnieje.

Podobnie jak wszystkie inne waluty świata. Dolar dawno nie ma już pokrycia w złocie, co gorsza może być na bieżąco dodrukowywany. Ludzie zmęczeni są już dewaluacją ich oszczędności, wszechobecną kontrolą, nagłymi podatkami by “ratować budżet państwa” (jak na Cyprze), kierują się więc w stronę alternatywnych sposobów oszczędności, między innymi kryptowalut. W ten sposób Bitcoin nabiera wartości, bowiem wartość czegokolwiek taka, ile kto inny jest w stanie za to zapłacić. Wraz ze wzrostem popularności Bitcoin rośnie jego wartość, ponieważ więcej ludzi chce go kupić, wzrasta popyt, zatem wzrasta i cena. Bitcoina nie da się sfałszować oraz jest, jak wspomniałem wcześniej, walutą deflacyjną, co oznacza, że jego całkowita ilość na rynku nigdy nie przekroczy 21 milionów. Co za tym idzie, o ile Bitcoin przetrwa, jego wartość będzie wzrastać.

Kim są górnicy? Za co dostają wynagrodzenie? Czym są kopalnie?

Górnicy są użytkownikami sieci Bitcoin, którzy udostępniają moc obliczeniową swoich komputerów dla sieci w celu weryfikacji transakcji, dokonywanych przez innych użytkowników. W nagrodę dostają wynagrodzenie w postaci BTC. Na chwilę obecną, górnicy zbierają się w tak zwanych kopalniach, by wspólnie weryfikować transakcje i dzielić się nagrodą, ponieważ prawdopodobieństwo “rozbicia bloku” samemu jest bardzo niskie. Górnik, który rozbije blok, rozwiązując pewien problem matematyczny (Bitcoin zbudowany jest na algorytmie SHA-2 w wersji 256), otrzymuje na chwilę obecną 25 BTC (kiedyś było to 50, liczba maleje o połowę co mniej więcej cztery lata). Oczywiście jeżeli górnicy zrzeszeni są w kopalni, dzielą się nagrodą proporcjonalnie do wkładu.

Czym jest łańcuch bloków?

Łańcuch bloków można określić jako to, co kształtuje Bitcoin. Jest on historią wszystkich do tej pory wykonanych transakcji. Muszą być one zachowane w ten sposób, ponieważ konieczne jest zabezpieczenie przed “podwójnym wydawaniem”. Bitcoiny w istocie znajdują się w łańcuchu bloków.

No dobrze, czym więc jest blok?

Blok jest zbiorem transakcji połączonych razem. Łańcuch podzielony na bloki jest dlatego, by można było identyfikować górników, znajdujących rozwiązanie problemu matematycznego, na którym opiera się Bitcoin. Bloki rozbijane są średnio co 10 minut w sieci Bitcoin.

Co jeśli ktoś sfałszuje blok i ukradnie Bitcoin?

Aby zmienić raz zatwierdzoną transakcję w sieci Bitcoin, oszust musiały na nowo policzyć wszystkie poprzednie bloki, od początku istnienia sieci. Jest to proces niewspółmiernie trudniejszy od rozwiązywania bloków na bieżąco i pobieraniem za to nagrody w postaci BTC, jest zatem czynnością bezsensowną. W kryptografii przyjmuje się szyfr jako bezpieczny, gdy wysiłek na jego złamanie jest niewspółmiernie duży w stosunku do potencjalnych korzyści.
 

Co to jest trudność wydobycia?

Jest to współczynnik określający prawdopodobieństwo rozbicia bloku. Im większe, tym większa moc obliczeniowa jest potrzebna, by blok mógł zostać rozbity w sensownym czasie. Trudność jest reakcją algorytmu Bitcoin na zwiększającą się moc obliczeniową wszystkich górników razem wziętych, dla przykładu, jeżeli ktoś wydobywał 1 Bitcoin dziennie, a trudność wzrosła dwukrotnie, będzie on wydobywał już 0.5 Bitcoin dziennie.
 

Co to jest adres?

Adres jest indywidualnym numerem portfela. Składa się z klucza prywatnego oraz publicznego. Klucz publiczny jest czymś na kształt numeru konta i może być podawany bez obaw innym. Klucz prywatny natomiast pozwala wydawać Bitcoiny - należy go strzec jak oka w głowie i nigdy nie pokazywać nikomu innemu.
 

Jak zacząć kopać?

Temat miningu podjęty jest w innych artykułach na stronie, przykładowo tutaj.
 

Co będzie, gdy ktoś wykopie ostatniego Bitcoina?

Kiedy ostatni Bitcoin zostanie wykopany, bloki nadal będą generowane, a górnicy będą otrzymywać wynagrodzenie z opłat transakcyjnych, które są niewielkie. Docelowo wartość ułamków Bitcoin ma być dużo większa, zatem nagroda będzie satysfakcjonująca. Stanie się to jednak dopiero w 2140 roku.
 

Jak założyć swój portfel Bitcoin?

Czynność ta opisana jest w innym artykule.

 

Serwis bitmon.pl nie wyraża zgody na przedruk tego artykułu.


 

 

Ostatnio zmieniany: środa, 22 październik 2014 00:07
Administrator

Administrator Bitmon.pl

Napiwek
  • Bitcoin
  • LitecoinLaAuyVvNHKu7pMcYMqPFK5U9mQEeAWzHG9
  • DogecoinDPneaREVWx67wourmVAP94whw5TsWNNP8V