UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Szukaj na blogu bitcoin

Co to jest Circle i co oznacza dla Bitcoin?

Circle to nowa platforma bazująca na Bitcoin. Wprowadza jednak istotną innowację  - pozwala zamieniać środki znajdujące się na rachunkach bankowych klientów na Bitcoin w sposób łatwy i bezpośredni. System ten działa podobnie pod względem zasady do PayPala - przypinamy swój numer konta do konta Circle i od tej chwili możemy wysyłać komuś bitcoiny, a nasze konto bankowe (lub karta kredytowa) zostanie obciążone odpowiednią kwotą.

Do wyboru mamy podanie maila odbiorcy, który jest powiązany z kontem w Circle oraz adres Bitcoin, który może być dowolny. W ten sposób możemy także kupić bitcoiny dla siebie, wysyłając je po prostu na swój adres. Naturalnie, Circle posiada portfel w chmurze dla każdego użytkownika. Funkcjonalność taką posiadały już inne serwisy, dla platformy takiej jak Circle jest ona oczywiście niezbędna.

Circle zatem wykorzystuje protokół Bitcoin w celu przesyłania pieniędzy między użytkownikami.

Platforma tworzona jest przez znane osoby w świecie biznesu, między innymi M. Michele Burns, dyrektor w jednym z największych banków inwestycyjnych na świecie - Goldman Sachs. Listę tych osób można znaleźć tutaj. Środki znajdujące się na koncie w Circle są ubezpieczone od kradzieży.

Jaki jest zasięg działania?

Circle to platforma międzynarodowa. W chwili obecnej jednak tylko użytkownicy posiadający konta w Stanach Zjednoczonych mogą powiązać je z usługą. Support Circle, który trzeba pochwalić za szybką odpowiedź, która zajęła im jedynie 15 minut, twierdzi, że niektóre z europejskich kart kredytowych również w tej chwili działają. Docelowo Circle ma działać w większości państw na świecie, natomiast nie są jeszcze podane daty startu usług w poszczególnych państwach. Użytkownicy spoza USA mogą teraz jedynie korzystać z Circle jak z portfela w chmurze. Nie są również pobierane opłaty za usługi. Circle uzasadnia to w ten sposób, że w dzisiejszych czasach podstawowa funkcjonalność takiej usługi powinna być darmowa, by miała ona szansę przebić się przez rynek.

Jak zacząć?

Po wejściu na stronę circle.com wita nas strona główna:

Po zarejestrowaniu się w serwisie i potwierdzeniu adresu e-mail zostaniemy zapytani o numer telefonu, po czym otrzymujemy SMS z kodem weryfikacyjnym. Podajemy ten kod w okienku, by dowieść, że jesteśmy właścicielami numeru.  System prosi także, by podać odpowiedzi na dwa pytania pomocnicze. Sugerowane jest, aby odpowiedzi były prawdziwe i znane tylko nam, ponieważ później mogą być potrzebne do odzyskania dostępu do konta. W tym momencie konto jest już gotowe do użytku.

Logując się do Circle należy podać kod weryfikacyjny z SMS, który otrzymamy przy próbie logowania. Możemy wyłączyć to zabezpieczenie na 30 dni dla danego komputera. Osobiście preferowałbym token z Google Authenticator, jednak być może twórcy uznali, że rozwiązanie SMS będzie bliższe dla osób korzystających na codzień z rachunków elektronicznych w bankach.

Po zalogowaniu się można zobaczyć główną stronę. Twórcy postawili na prosty intefejs, co w mojej opinii jest plusem

Aby kupić bitcoiny, należy przypiąć do konta swój rachunek bankowy. W tym celu uzupełniamy nasze dane i przechodzimy dalej. Możemy również przypiąc kartę kredytową, jeśli taką posiadamy. Operacja odbywa się podobnie do tej znanej z PayPal - na podany numer konta przychodzą niewielkie transakcje, a my podajemy w systemie ich kwoty, aby dowieść, że konto należy do nas. System niestety w chwili obecnej działa tylko dla użytkowników ze Stanów Zjednoczonych.

Wysyłanie oraz odbieranie Bitcoin

Platforma oferuje prosty interfejs, mający na celu uproszczenie całego procesu wysyłania Bitcoin. W celu przesłania bitcoinów należy podać mail odbiorcy, który posiada konto w Circle, lub dowolny adres Bitcoin.

Można również zażądać zapłaty podając swój adres e-mail lub adres Bitcoin.

 

Serwis bitmon.pl nie wyraża zgody na przedruk tego artykułu.

Ostatnio zmieniany: środa, 22 październik 2014 00:02