UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Szukaj na blogu bitcoin

Mity o Bitcoin

Poniższy artykuł jest w większości tłumaczeniem z wikipedii Bitcoin. Zawiera jednak trochę moich uwag. Zapraszam do lektury:

Bitcoin to nic nowego w stosunku do innych walut cyfrowych

Praktycznie wszystkie inne waluty cyfrowe (nie mylić z kryptowalutami) są kontrolowane centralnie, przez rząd. Oznacza to, że:

- mogą być "dodrukowywane" na żądanie
- mogą zostać zniszczone poprzez atak na centralny serwer
- zasady użytkowania mogą być wprowadzane i zmienane dowolnie

Bitcoin rozwiązuje te problemy poprzez decentralizację.

Bitcoin nie rozwiązuje żadnych problemów, których nie rozwiązywałoby złoto lub waluty rządowe

W przeciwieństwie do złota, bitcoiny są:

- łatwe do przesyłania
- łatwe do zabezpieczenia
- łatwe do potwierdzenia autentyczności
- łatwe do podzielenia (do 8 miejsca po przecinku, 0.00000001 bitcoina nosi nazwę 1 satoshi)

W przeciwieństwie do walut rządowych, bitcoiny są:

- przewidywalne i ograniczone pod względem ilości w obiegu
- niekontrolowane przez władzę centralną
- nie bazują na długu

W przeciwieństwie elektronicznych walut rządowych, bitcoiny są:

- potencjalnie anonimowe (adres nie jest przypisany do czyjegoś nazwiska, jednak transakcję można prześledzić od adresu nadawcy do adresu odbiorcy)
- odporne na zamrożenie środków
- szybsze i tańsze w przesyłaniu

Bitcoiny mają pokrycie w mocy obliczeniowej

Jest to stwierdzenie błędne, ponieważ gdyby tak było, to można by było wymieniać bitcoiny na moc obliczeniową, która była użyta do ich wygenerowania, a tak nie jest. Podobnie jak złoto, Bitcoin nie ma pokrycia w niczym innym. Jest pełnoprawną i samodzielną walutą.

Bitcoiny są tworzone przez wykonywanie obliczeń, a spójność łańcucha bloków jest chroniona przez moc obliczeniową sieci.

Bitcoiny są bezwartościowe, ponieważ nie mają pokrycia

Podążając tym tokiem myślenia, możnaby stwierdzić, że złoto również jest bezwartościowe. Protokół Bitcoin ma pewne właściwości, które czynią bitcoiny wartościowe dla ich użytkowników. Wartość tę można zaobserować śledząc ruchy na giełdach Bitcoin lub na innych platformach, gdzie użytkownicy oferują towary za bitcoiny.

Wartość Bitcoin zależy od ilości energii elektrycznej oraz mocy obliczeniowej, potrzebnych do wydobycia monet

Pogląd ten jest odniesieniem do laborystycznej teorii wartości, która mówi, iż wartość towaru jest równa cenie zasobów, potrzebnych do wyprodukowania tegoż towaru. Jest to oczywiście nieprawda, bowiem to rynek kształtuje popyt i podaż. W rzeczywistości zależność zachodzi w drugą stronę, to trudność wydobycia podyktowana jest ceną Bitcoin. Dzieje się tak dlatego, że wysoka wartość Bitcoin zachęca kolejnych górników do kopania, kolejnych producentów maszyn ASIC do projektowania kolejnych układów itd. Efekt ten wymusza równowagę pomiędzy kursem a trudnością wydobycia - jeśli kopanie przestanie być opłacalne, górnicy wyłączą maszyny, co spowoduje spadek trudności.

Bitcoin nie posiada wrodzonej wartości, w przeciwieństwie do innych rzeczy

Jest to nieprawda, ponieważ Bitcoin pozwala na przesłanie dużej ilości transakcji, oznaczonych czasowo i na stałe w globalnej bazie danych znajdującej się w sieci rozproszonej, zwanej inaczej block chain. Nie istnieje inny twór podobny do technologii block chain, który byłby obecny w tak wielu zakątkach świata (patrz globalna mapa zasięgu). Ilość transakcji, które można wykonać za jeden bitcoin jest ograniczona, jednak od grudnia 2013 jedna sztuka bitcoin jest w stanie opłacić 1000 transakcji wykonanych w odstępie około dziesięciu minut od wysłania, ponieważ opłata transakcyjna w wysokości 0.001 BTC jest wysoka i pozwala na szybkie rozpropagowanie transakcji przez sieć.

Kolejnym argumentem przemawiającym za wartością Bitcoin jest globalna sieć, z której korzysta protokół. Podobnie jak sieć telefoniczna niezbędna jest, by podnieść słuchawkę i przeprowadzić rozmowę, tak sieć Bitcoin jest niezbędna do przeprowadzenia transakcji, która jest szybkim medium transferu środków w dowolne miejsce na świecie. Użyteczność ta nadaje Bitcoin wrodzoną wartość, niezależną od notowań na giełdzie.

Wartość ostateczną kształtuje popyt oraz podaż, czyli ile ktoś jest w stanie zapłacić za bitcoiny.

Bitcoin jest nielegalny, ponieważ nie jest prawnym środkiem płatniczym

Dopóki prawo nie zabrania korzystania z Bitcoin, jest on równie legalny, co wymiana jakichkolwiek dóbr na inne. Niektóre systemy prawne zabraniają użytkowania Bitcoin (Rosja, Ekwador), inne uznają go za legalny (Niemcy). Prawo polskie nie definiuje Bitcoin jako waluty, nie oznacza to jednak, że używanie go jest nielegalne - trzeba jedynie odprowadzić podatek dochodowy od zysków uzyskanych z tytułu korzystania z Bitcoin.

Bitcoin jest formą terroryzmu, który osłabia lokalne waluty i zakłóca równowagę ekonomiczną

Bitcoin sam w sobie nie jest w żaden sposób szkodliwy dla rozwoju poszczególnych państw. Wolni ludzie powinni móc wybierać, jaką walutą chcą się posługiwać i co ma dla nich wartość. Powiązywanie Bitcoin z terrorystami jest formą propagany i nie powinno być traktowane poważnie.

Bitcoin umożliwia unikanie płacenia podatków, co w efekcie doprowadzi do upadku cywilizacji

Operacje gotówkowe są równie anonimowe jak Bitcoin, mimo to, rządy są w stanie pobierać podatki. Od ludzi zależy, czy chcą postępować zgodnie z prawem podatkowym obowiązującym w ich kraju, czy wolą narazić się na konsekwencje prawne związane z niepłaceniem podatków.

Łatwo jest przelewać Bitcoin w sposób anonimowy, jednak kupić cokolwiek już trudniej. Osoby, które unikają płacenia podatków są namierzane nie tylko dlatego, że rząd potrafi śledzić ich operacje pieniężne, lecz również dlatego, że prowadzą tryb życia, który nie zgadza się z rozliczeniami, które składają do Urzędu Skarbowego, w ten sposób narażając się na kontrolę. Oczywiście istnieją sposoby na pranie pieniędzy za pomocą Bitcoin, jednak analogiczne sposoby istnieją dla walut rządowych.

Bitcoiny mogą być wydobyte przez każdego, więc są bezwartościowe

Do wydobycia bitcoinów w chwili obecnej, a więc w roku 2014, potrzebne są maszyny o wysokiej mocy obliczeniowej. Koszt takiej maszyny to kilka tysięcy złotych, dodatkowo trzeba wliczyć koszty energii elektrycznej potrzebnej do jej pracy.

Bitcoiny są bezwartościowe, ponieważ bazują na niepewnej kryptografii

SHA256 oraz ECDSA to znane algorytmy, stosowane na skalę przemysłową. SHA256 jest używany przez rząd Stanów Zjednoczonych i należy do standardu FIPS180-3 Secure Hash Standard. Jeśli jesteś zdania, że algorytmy te nie są bezpieczne, nie powinieneś również korzystać z karty kredytowej oraz przelewów bankowych.

Ludzie, którzy wcześnie poznali Bitcoin, uzyskali nieproporcjonalne zyski

Osoby takie otrzymały nagrodę adekwatną do ryzyka, jakie podjęli inwestując w Bitcoin we wczesnej fazie jego rozwoju. Nikt nie mógł przewidzieć, jak potoczy się historia i ci sami ludzie mogli równie dobrze liczyć teraz straty. Dla ciebie nie musi być wcale za późno, jeśli dzisiaj kupisz bitcoiny, w przyszłości może okazać się, że również odniesiesz znaczne zyski.

21 milionów monet to za mało

Każdy bitcoin podzielny jest do 8 miejsc po przecinku, co daje 2,099,999,997,690,000 jednostek monetarnych. Jeśli nie wiesz, jak nazwać tak ogromną liczbę, to odpowiedź brzmi: biliard.

Bitcoiny przechowywane są w pliku wallet.dat, wystarczy więc go skopiować, by je pomnożyć

Faktycznie bitcoiny nie są przechowywane w pliku wallet.dat, a w tworze zwanym block chain. Wallet.dat zawiera jedynie klucze prywatne, które pozwalają przesuwać bitcoiny w obrębie block chain, co powoduje zmianę ich właściciela. Patrz artykuł "Jak działa transakcja Bitcoin".

Utracone monety nie mogą zostać odzyskane, co ma zły wpływ na walutę

Jak wspomniałem wcześniej, ilość maksymalna jednostek monetarnych w obiegu to 2,099,999,997,690,000. Kilka utraconych bitcoinów nie będzie miało znacznego wpływu na sieć, co więcej, jeśli będzie ich mniej, to pozostałe bitcoiny zyskają większą wartość.

Bitcoin to piramida finansowa (schemat Ponziego)

W schemacie Ponziego, pieniądze inwestorów z niższych szczebli dostaje inwestor ze szczebla wyższego. W Bitcoin nie ma żadnych szczebli, nie ma centralnego organu przechowywującego pieniądze. Wiece w artykule "Dlaczego Bitcoin nie jest piramidą finansową".

Skończona ilość monet plus utracone monety równa się spirala deflacyjna

Spirala deflacyjna to sytuacja, w której wartość waluty rośnie w takim stopniu, że nikt nie chce wydawać swoich monet. W odniesieniu do Bitcoin jednak sytuacja taka nie ma miejsca, bo nawet jeśli wartość bitcoinów wzrośnie, to zawsze będzie można zapłacić mniejszym ułamkiem monety, jako, iż bitcoiny są podzielne do ósmego miejsca po przecinku. W rzeczywistości ludzie muszą kupować towary, ponieważ zależy od tego ich przeżycie lub po prostu chcą skorzystać z zalet posiadania przedmiotów nabytych za walutę.

Bitcoin nie może działać, bo nie ma metod kontrolowania inflacji

Inflacja to nic innego, jak wzrost cen towarów w czasie, powiązany ze spadkiem wartości waluty. Jest to funkcja popytu od podaży. Biorąc pod uwagę fakt, że ilość bitcoinów, w przeciwieństwie do walut rządowych, jest ograniczona, jedyną możliwością na to, by inflacja wymknęła się spod kontroli, jest całkowity zanik popytu, co skazałoby każdą walutę na niepowodzenie, niezależnie od jej cech i wartości.

Społeczeństwo Bitcoin składa się z anarchistów i twórców teorii spiskowych

Członkowie społeczności Bitcoin różnią się od siebie w kwestii swoich poglądów politycznych. Faktycznie, Bitcoin został stworzony przez entuzjastów nieograniczonej wolności, jednak na dzień dzisiejszy jest używany głównie przez ludzi, dla których liczy się jego funkcjonalność i to, w jaki sposób redukuje koszty przelewów międzynarodowych, pozwalając na handel w większym zakresie.

Każdy z wystarczającą ilością mocy obliczeniowej mógłby przejąć sieć

Jest to prawda, jednak skuteczność takiego ataku jest ograniczona. Po pierwsze, koszta zdobycia wystarczającej ilości mocy obliczeniowej ciągle wzrastają, jako, iż trudność wydobycia Bitcoin także wzrasta. Atak 51% nie pozwala produkować monet z powietrza, czy odbierać ich innym użytkownikom. Pozwala jedynie na wydawanie swoich monet dwukrotnie, lub na zatrzymanie funkcjonalności sieci, odmawiając potwierdzania transakcji innych użytkowników. Skutki działania takiego ataku utrzymałyby się tak długo, jak trwałby on sam, następnie sieć wróciłaby do normalnej funkcjonalności. Atak tego typu byłby niezwykle kosztowny i tym samym wysoce nieprawdopodobny, jako, iż ktoś posiadający tyle mocy obliczeniowej wyszedłby lepiej na zwyczajnym wydobyciu Bitcoin.

Bitcoin łamie rozporządzenia rządowe

Tylko w niektórych krajach, jak Rosja czy Ekwador lub Chiny. Stany Zjednoczone i kraje Unii Europejskiej nie wystosowały prawa, które mogłoby ograniczać możliwości użytkowania Bitcoin.

Po wydobyciu 21 milionów monet, nikt nie będzie generował nowych bloków

Gdy skończą się nagrody za wydobycie bloku, górnicy wciąż będą otrzymywać wynagrodzenie w postaci opłat transakcyjnych. Przedmiotem debaty jest to, czy będą one wystarczająco wysokie, by pokryć koszty utrzymywania bezpiecznej sieci.

Bitcoin nie posiada mechanizmu chargeback, co działa na jego niekorzyść

Dlaczego niektórzy sądzą, że chargeback to dobry mechanizm: Możliwość odzyskania swoich pieniędzy od serwisu takiego jak Ebay ma korzystny wpływ na jego ekonomię, ponieważ ludzie nie obawiają się, że zostaną oszukani przez nieuczciwych sprzedawców.

Dlaczego faktycznie jest to problem:  Bitcoin jest stworzony w ten sposób, że twoje pieniądze są tylko i wyłącznie twoje.  Dopuszczanie mechanizmu chargeback niesie ze sobą w konsekwencji fakt, że ktoś może odebrać ci twoje środki. Możesz mieć pełną kontrolę nad swoimi środkami lub być chroniony przed oszustami przez zewnętrzne organizacje. Nie istnieje możliwość pogodzenie tych dwóch spraw. Człowiek może być albo bezpieczny, albo wolny.

Komputery kwantowe przełamią zabezpieczenia Bitcoin

Faktycznie, algorytm ECDSA nie jest bezpieczny, jeśli użyje się komputera kwantowego, jednak komputery kwantowe tak funkcjonalne, jak tradycyjne, nie istnieją i prawdopodobnie minie jeszcze sporo czasu, zanim zostaną wyprodukowane. Algorytm SHA-256 jest bardziej odporny na działanie komputera kwantowego niz ECDSA. Siła Bitcoin tkwi jednak w czym innym, system może zostać przeprogramowany, by korzystać z innych algorytmów, które z pewnością zostaną opracowane by opierać się komputerom kwantowym. Komputery kwantowe zagrażają nie tylko Bitcoin, a wszystkim instytucjom stosującym zabezpieczenia kryptograficzne.

 

Serwis bitmon.pl nie wyraża zgody na przedruk tego artykułu.

 

 

 

 

 

 

 

 

Ostatnio zmieniany: środa, 22 październik 2014 00:02