UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Szukaj na blogu bitcoin

Czym jest Storj.io?

Czym jest Storj?

Storj to projekt open source, którego celem jest zaoferowanie całkowicie zdecentralizowanej, bezpiecznej oraz wydajnej chmury do przechowywania plików, pełniąc równocześnie rolę systemu płatności peer-to-peer, tak jak Bitcoin.

Problem

Nie jest tajemnicą, że ostatnie kilka lat było niekorzystne dla bezpieczeństwa i prywatności użytkowników sieci. Ogromne serwisy hostingu plików, jak Megaupload, zostały zamknięte, organizacje rządowe, jak NSA, pozyskały możliwość monitorowania aktywności internetowej dowolnego użytkownika i są w stanie dostać się do jakichkolwiek plików czy danych, pozostawionych na rzekomo bezpiecznych serwisach umożliwiających przechowywanie danych w chmurze jak Dropbox czy Onedrive. Okoliczności te mogą skłonić każdego, kto chce przechowywać prywatne informacje w Internecie, do przemyślenia sprawy jeszcze raz.

Pojawienie się Bitcoin i sposobu, w jaki zmienia on płatności międzynarodowe daje nadzieję dla tych, którzy pragną zaimplementować systemy podobne do Bitcoin do dowolnych zastosowań, z powodu ich całkowitej decentralizacji i bezpieczeństwa, spośród wielu innych cech.

Rozwiązanie

Storj to protokół, kryptowaluta i platforma dla zdecentralizowanej aplikacji, która pozwala użytkownikom przechowywać dane w sposób bezpieczny i zdecentralizowany. Używa rozwiązań znanych z Bitcoin, jak historia transakcji, kryptografia klucza publicznego i funkcji haszujących dla bezpieczeństwa.

Węzły Storj, czyli zwyczajne komputery, na których uruchomione jest odpowiednie oprogramowanie, udostępniają swoje zasoby by przechowywać i przekazywać informacje, w zamian otrzymując Storjcoin X (lub inne kryptowaluty) w zamian za ich usługi. Ty również możesz udostępniać swój dysk twardy i łącze internetowe uruchamiając program, o którym mowa.

Wzorując się na Bitcoin, tworzymy system przechowywania danych, który nie może być cenzurowany, monitorowany czy mieć przerwy w działaniu. Co więcej, jest o wiele tańszy (10x-100x), szybszy i bardziej bezpieczny niż tradycyjne usługi przechowywania danych w chmurze.

Artykuł jest tłumaczeniem strony blog.storj.io na prośbę twórców platformy Storj. Materiały pochodzą z bloga projektu.

Serwis bitmon.pl nie wyraża zgody na przedruk tego artykułu.

Ostatnio zmieniany: środa, 22 październik 2014 00:03