UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Szukaj na blogu bitcoin

Metadisk - zdecentralizowana chmura

Bitcoin jest tylko jednym z projektów wykorzystujących sieć P2P. Istnieją również inne rozwiązania tego typu, jak na przykład sieć BitTorrent. Rozwiązania te pozwalają na stworzenie sieci bez użycia centralnego serwera, co redukuje możliwości sprawowania kontroli zewnętrznych organów nad danymi przepływającymi w sieci. Każdy węzeł sieci jest jednocześnie klientem oraz serwerem. Pomysł ten jest wdrażany przez wiele projektów, ten artykuł skupia się nad nowym rozwiązaniem, pokrewnym do Bitcoin, zwanym Metadisk, tworzonym przez storj.io.

Czym jest Metadisk?

Metadisk jest aplikacją typu open-source, której celem jest stworzenie zdecentralizowanej chmury, pozwalającej użytkownikom w bezpieczny sposób przechowywać dane. W odróżnieniu od usług typu Dropbox lub Google Drive, pliki nie są przechowywane na centralnych serwerach, a są, zgodnie z założeniami idei P2P, składowane na komputerach użytkowników Metadisk. Aplikacja jest uruchamiana za pomocą przeglądarki i posiada przejrzysty interfejs z funkcją drag&drop dla początkujących użytkowników oraz API dla programistów. Sama usługa jest częścią większej platformy Storj.

Co odróżnia Metadisk od Dropboxa?

Założeniem usługi Metadisk jest umożliwienie użytkownikom przechowywać swoje dane w sposób bezpieczny i zachowujący prywatność. Podstawą działania usługi jest szyfrowanie danych. Każdy plik, zanim opuści komputer użytkownika, jest poddawany szyfrowaniu. Taka operacja nie ma miejsca w usłudze Dropbox czy iCloud, o czym boleśnie przekonały się pewne aktorki, kiedy ich prywatne zdjęcia zostały ukradzione z chmury. Atak tego typu na Metadisk byłby skazany na porażkę, ponieważ dane są w pierwszej kolejności szyfrowane, a następnie rozsiane po całej sieci w trzech kopiach. Nawet jeśli atakujący zdobyłby informacje o położeniu plików, musiałby jeszcze być w stanie odszyfrować ich zawartość, co w przypadku zastosowania nowoczesnych algorytmów szyfrowania jest praktycznie niemożliwe.

Przechowywanie danych

Po zaszyfrowaniu pliku, jest on hashowany przez funkcję skrótu SHA-256. W rezultacie otrzymujemy hash, który służy za unikalny identyfikator pliku. Jeśli plik uległby jakiejkolwiek manipulacji, zastosowanie SHA-256 natychmiast wygeneruje inny hash. Nie jest zatem możliwe, aby wpłynąć na zawartość pliku bez zmiany jego identyfikatora. Dzięki weryfikacji za pomocą SHA-256, sieć może rozpoznawać pliki bez konieczności dostępu do ich zawartości. W ten sposób eliminuje się czynnik zaufania do usługi, zdając się na kryptografię, podobnie, jak ma to miejsce w protokole Bitcoin. Hash ten jest składowany w łańcuchu bloków, podobnych do tego, na którym operuje protokół Bitcoin, wraz z trzema lokacjami pliku. Dane oraz metadane (dane zawierające lokalizacje innych danych) wędrujące do łańcucha mogą być szyfrowane za pomocą metody klucza publicznego, używanej w przypadku Bitcoin czy SSH.

Spójność danych

Metadisk przeprowadza okresowe sprawdzenia źródel danych w celu weryfikacji ich zawartości. Jeśli dane z jednego źródła okażą się być uszkodzone, mogą zostać odtworzone z pozostałych dwóch, niezależnych źródeł.

Bezpieczeństwo

Podobnie jak w przypadku adresu Bitcoin, tylko klient ma dostęp do klucza prywatnego dekodującego swoje dane. Hash SHA-256 jest tworzony już po zaszyfrowaniu pliku, żeby wyeliminować ryzyko przechwycenia zawartości przed zabezpieczeniem danych za pomocą metod kryptograficznych. Usługa Metadisk oferuje wbudowane metody zabezpieczania danych, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by użytkownik sam mógł zabezpieczyć swoje pliki. Ponieważ dane są szyfrowane przed transmisją ich do sieci, Metadisk jest odporny na ataki typu man in the middle i może być używany w sieciach o niskim poziomie bezpieczeństwa, jak na przykład publiczne Wi-Fi.

Opłaty

Usługa Metadisk potrzebuje przestrzeni dyskowej oraz transferu sieciowego do funkcjonowania. Te z kolei dostarczać będą użytkownicy usługi, otrzymując w zamian pewną ilość kryptowaluty stworzonej przez storj.io, zwanej Storjcoin X. W ten sposób inni użytkownicy, którzy potrzebują przestrzeni w chmurze, będą mogli ją wykupić od osób gotowych udostępniać swoje zasoby. Ilość przestrzeni, jaką można nabyć za SJCX z czasem będzie wzrastać, ponieważ do sieci dołączy się więcej komputerów udostępniających miejsce i transfer. W ten sposób, analogicznie do Bitcoin, wzrastać będzie “trudność wydobycia” SJCX, a co za tym idzie, jego cena będzie kształtować się na wolnym rynku w zależności od popytu i podaży.

Manifest: http://metadisk.org/metadisk.pdf

Blog: http://blog.storj.io/

Oraz działające już węzły na potrzeby testów:

http://node1.metadisk.org
http://node2.metadisk.org
http://node3.metadisk.org

 

Serwis bitmon.pl nie wyraża zgody na przedruk tego artykułu. 

Ostatnio zmieniany: środa, 22 październik 2014 00:04