UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Szukaj na blogu bitcoin

Przyczyny wahania się kursu Bitcoin

Wahania ceny w kantorach Bitcoin są spowodowane wieloma czynnikami. W zeszłym roku mogliśmy obserwować wahania wartości od 100 do 1240 USD, następnie w roku bieżącym cena ustabilizowała się na około 600 USD, można zatem zaobserwować, że cena Bitcoin potrafi zmienić się ponad dziesięciokrotnie w krótkim odstępie czasu. Poniżej przedstawię kilka czynników, wpływających na kurs Bitcoin.

 

Złe newsy mają duży wpływ na adaptację Bitcoin: Doniesienia o różnych wydarzeniach geopolitycznych oraz regulacjach rządowych na temat Bitcoin czasami odstraszają użytkowników. Takie zdarzenia, jak likwidacja rynku Silkroad przez FBI czy bankructwo kantoru Mt. Gox spowodowały panikę i w konsekwencji nagły spadek wartości Bitcoin w stosunku do dolara. Jednakże, analiza kursu Bitcoin w krótkich odstępach czasu po tych wydarzeniach może prowadzić do wniosku, że rynek jest silny i wartość bitcoinów za każdym razem jest dźwigana do góry.

Spodziewana wartość Bitcoin może nagle się zmienić: Bitcoin ma właściwości podobne do złota. Maksymalna ilość wydobytych bitcoinów jest stała i wynosi 21 milionów. Kiedy lokalna waluta danego kraju wydaje się być zagrożona, inwestorzy mogą podjąć decyzję o ulokowaniu części swoich środków w Bitcoin, powodując tym samym wzrost kursu (vide sytuacja na Cyprze). Podobnie dzieje się ze złotem, które jest postrzegane jako bezpieczna inwestycja, niekoniecznie przynosząca wielkie zyski, ale stabilna.

Duża rozbieżność pomiędzy postrzeganiem wartości Bitcoin jako metody lokowania funduszy, a metody transferu środków: Niestabilność Bitcoin w znacznym stopniu jest także powodowana zróżnicowanym spojrzeniem na protokół jako metoda na lokowanie funduszy oraz metoda na ich transfer. Obecne wahania kursu Bitcoin mogą poddawać w wątpliwość jego wartość jako metody na lokowanie funduszy, jednak pozwala na przesyłanie środków z blisko zerowymi opłatami, co w przyszłości, kiedy odgórny limit ilości bitcoinów zostanie osiągnięty, będzie miało znaczny wpływ na kurs.

Niewiele opcji na upłynnianie środków przez inwestorów z dużymi zasobami: Inwestorzy posiadający środki w Bitcoin warte kilka milionów dolarów są w stanie samodzielnie poruszać rynkiem, powodując wahania kursu. Nie mogą jednak nagle zrzucić większości swoich bitcoinów, bo to spowodowałoby ostry skok w dół. Wolumen Bitcoin jest niewielki i nie pozwala dużym inwestorom na przeprowadzanie wielkich ruchów. Chcąc sprzedać takie ilości monet, muszą szukać kupca poza giełdami.

Doniesienia o naruszeniach bezpieczeństwa powodują reakcję inwestorów: Jeśli w protokole Bitcoin zostanie znaleziona jakaś luka bezpieczeństwa, społeczność będzie natychmiast reagować w celu jej naprawienia, jako, że jest to projekt open-source i zrzesza niezależnych programistów. Takie podejście do tworzenia oprogamowania wbrew pozorom nie jest chaotyczne i zaowocowało wieloma znaczącymi projektami, jak system Linux. W przypadku Bitcoin, takie doniesienia jednak mogą spowodować spadek wartości, jako, że inwestorzy mogą nie podjąć ryzyka wiążącego się z luką bezpieczeństwa i wycofać swoje środki.

Bitcoin jako zagraniczna inwestycja w krajach z dużą inflacją: Użycie Bitcoin w krajach rozwijających się i narażonych na inflację własnej waluty jest pożądane, ponieważ istnieje tania możliwość przesyłania go za granicę, co czyni go instrumentem przydatnym w pożyczkach zagranicznych, jako, że można przeliczyć jego wartość na walutę inwestora udzielającego pożyczki, bez ryzyka dla niego, że przyjmie walutę obcego kraju, narażoną na inflację i skoki wartości w stosunku do dolara. Dzięki temu inwestorzy z krajów biedniejszych również mogą rozwijać swoje biznesy, napędzając tym samym gospodarkę od wewnątrz.

Opodatkowanie ma spory wpływ na wysokość kursu: Oświadczenia rządów różnych państw mają spory wpływ na kurs, kiedy jakieś znaczące państwo uznaje Bitcoin za walutę, może to zachęcić pewnych inwestorów, którzy ulokują w nim swój kapitał. Z drugiej strony, państwa nakładają podatek, który utrudnia użytkownikom korzystanie z protokołu Bitcoin, zmuszając ich do rejestrowania wszystkich transakcji, co może się okazać zbyt mozolne i skłonić ich go rezygnacji z Bitcoin. Po drugie, nawet niewielki podatek i małe regulacje mogą odstraszyć potencjalnych inwestorów, jako, że mogą oni spodziewać się, iż w przyszłości podatek wzrośnie a regulacje staną się bardziej dotkliwe.

Mając to na uwadze, można spodziewać się, że wraz ze stabilizowaniem się wartości Bitcoin, inwestorów będzie przybywać i kapitalizacja rynku będzie rosnąć, a co za tym idzie, również wartość. Protokół Bitcoin zaczyna być coraz bardziej doceniany jako metoda na transfer funduszy, a skończona ilość monet także przyczyni się do wzrostów w przyszłości. 

 

Serwis bitmon.pl nie wyraża zgody na przedruk tego artykułu.

Ostatnio zmieniany: środa, 22 październik 2014 00:04