UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Szukaj na blogu bitcoin

Bitcoin a altcoiny

Bitcoin to pierwsza kryptowaluta, jaka ujrzała światło dzienne. Od daty powstania, czyli roku 2009, była przez dwa lata jedyną na rynku, następnie w roku 2011 powstały Litecoin oraz Namecoin. Z biegiem czasu powstawały kolejne kryptowaluty, często w przeciwieństwie do LTC i NMC nie wnoszące nic nowego, jak na przykład Dogecoin, powstały w roku 2013, odniósł jednak pewien sukces, ponieważ jego reklama opierała się na znanym, internetowym meme.

Bitcoin wciąż rządzi niepodzielnie na rynku kryptowalut, jednak bezustannie powstają nowe, często tylko po to, by po paru tygodniach zakończyć swoje istnienie. Czym zatem różnią się od swojego pierwowzoru? Na to pytanie odpowiem w poniższym artykule.


Pierwszą z różnic, jaką można wskazać, jest algorytm, który używany jest przez sieć danej waluty do kontroli wypuszczanych na rynek nowych monet. Przykładowo, Litecoin działa na algorytmie “scrypt”, który jest zmodyfikowaną wersją algorytmu Bitcoin i wymaga dodatkowo pewnych zasobów pamięciowych do działania, co wyklucza mining za pomocą urządzeń ASIC stworzonych do wydobycia Bitcoin. Namecoin z kolei nie jest oparty na nowym algorymie, ale na pomyśle - Namecoiny są wydobywane równolegle z Bitcoin i korzystają z tego samego łańcucha bloków, a ich celem istnienia jest możliwość wykupywania domen .bit - powstały jako alternatywny system DNS. Istnieją również inne algorytmy, jak ten, na którym opiera się Quarkcoin, wykorzystujący losowe funkcje haszujące (w przeciwieństwie do Bitcoin czy Litecoin, które korzystają tylko ze SHA-256), co powoduje, że można wydobywać QRK jedynie na CPU. Kolejnym przykładem innowacyjnego algorytmu jest ten, na którym bazuje Primecoin - mining tych monet polega na obliczaniu kolejnych liczb pierwszych. Powstają również monety z mechanizmem proof-of-stake, jak Peercoin, gdzie im więcej ktoś posiada monet, tym większe otrzymuje nagrody.

Stworzono również kilka algorytmów bazujących na scrypt, różniących się jedynie ilością pamięci, konieczną do przeprowadzenia obliczeń, jak scrypt-n, czy różniących się funkcjami haszującymi i ilością pamięci, jak scrypt-jane, X11 czy X13. Na chwilę obecną, w przeciwieństwie do czystego scrypt, nie istnieją układy ASIC pozwalające wydobywać te monety.

Kolejną różnicą pomiędzy kryptowalutami jest czas potwierdzenia transakcji. W przypadku Bitcoin wynosi on 10 minut, Litecoin 2.5 minuty, Quark 30 sekund. Nie będę wypisywał tutaj całej listy kryptowalut i ich czasów potwierdzenia transakcji, jednak różnica ta jest istotna, ponieważ monety z krótszym czasem wydają się być mniej bezpieczne, jednak lepiej nadają się do szybkich płatności.

Następnie, można rozpatrzeć ilość monet do wydobycia i nagrody za rozbity blok. Wszystkich Bitcoinów będzie maksymalnie 21 milionów, Litecoinów 84 miliony. Niektóre monety, jak Dogecoin, w ogóle nie mają nałożonego limitu na ilość możliwą do wydobycia. Różne kryptowaluty stosują różne podejścia do nagród za rozbity blok, dla Bitcoin było to 50 BTC z spadkiem o połowę co 4 lata, na chwilę obecną 25 BTC, dla Litecoin analogicznie, z kolei dla Dogecoin początkowo była to losowa liczba z przedziału od 1 do 1.000.000, ostatecznie ma zatrzymać się na 10.000 DOGE za blok.

Na koniec kilka przydatnych odnośników:

Lista altcoinów

Porównanie opłacalności wydobycia

Kantor dla altcoinów

 

Serwis bitmon.pl nie wyraża zgody na przedruk tego artykułu.

Ostatnio zmieniany: środa, 22 październik 2014 00:05