UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Szukaj na blogu bitcoin

Opłacalność wydobycia kryptowalut na GPU

Opłacalność kopania to temat dyskusyjny. Jeśli ktoś jest przekonany, że chce zainwestować swoje pieniądze w koparkę, mowa o kwotach rzędu kilku tysięcy złotych, musi mieć świadomość kilku faktów:

W roku 2014 powstały urządzenia do wydobycia Litecoin i innych walut opartych na scrypt typu ASIC, więc poniższy artykuł może być trochę nieaktualny

 • Trudność wydobycia (difficulty) stale rośnie i jest zależna od mocy sieci (ilości kilohaszy przetwarzanych przez wszystkich górników razem wziętych). Dzisiejsze wydobycie 1 litecoina na dzień może w przyszłości stać się 0.5, czy 0.2 LTC. Należy mieć to na uwadze, licząc czas zwrotu inwestycji. Poniżej kalkulator uwzględniający zmiany trudności. Na stronie są również wykresy zmiany trudności w czasie.
  http://bitcoinwisdom.com/litecoin/calculator
 • Kurs Litecoin nie jest stały, zmienia się w czasie, z ogólnym trendem wzrostowym, jednak należy być świadomym możliwych, nagłych wahań. Poniżej link do strony, prezentujący wykresy zmian kursu względem dolara lub bitcoina.
 • https://bitcoinwisdom.com/markets/btce/ltcusd
 • Koparka zbudowana na kartach graficznych, bo takie obecnie stosuje się do wydobycia Litecoin, jest urządzeniem prądożernym. Jedno GPU pobiera 200-300W, uwzględniając straty na zasilaczu, będzie pobierać z gniazdka więcej. Nie dotyczy to osób posiadających dostęp do źródeł prądu, za które nie muszą płacić, nie zachęcam oczywiście do podpinania się nielegalnie w piwnicy, gdyż jest to zwykła kradzież. Więcej o zasilaczach i poborze prądu w artykule o zasilaniu.
 • Koparka hałasuje i wydziela sporo ciepła, oparta na kilku układach graficznych potrafi podnieść temperaturę w pokoju o kilka stopni.
 • Systemy chłodzące kart graficznych są głośne, szczególnie, że koparki zmuszają je do pracy na pełnej wydajności.

Mając na uwadze powyższe fakty, można przemyśleć inwestycję w mining. Karty graficzne nie tracą tak szybko na wartości, jak wyspecjalizowane koparki Bitcoin typu ASIC, które nie nadają się do żadnych innych zastosowań, więc istnieje możliwość ich odsprzedaży. Poniżej kilka stron, mogących pomóc w podjęciu decyzji:

Porównanie opłacalności wydobycia względem Litecoin - http://whattomine.com
Szacowany czas zwrotu inwestycji aktualizowany co godzinę - http://cryptocenter.pl/index.php?action=gpuroi

 

Serwis bitmon.pl nie wyraża zgody na przedruk tego artykułu.

Ostatnio zmieniany: środa, 22 październik 2014 00:10
Administrator

Administrator Bitmon.pl

Napiwek
 • Bitcoin
 • LitecoinLaAuyVvNHKu7pMcYMqPFK5U9mQEeAWzHG9
 • DogecoinDPneaREVWx67wourmVAP94whw5TsWNNP8V