UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Szukaj na blogu bitcoin

BitMarket wprowadza zmiany w handlu dźwignią

BitMarket.pl, jedna z polskich giełd Bitcoin, po sytuacji, jaka miała miejsce niedawno, gdy z powodu metody handlu dźwignią nastąpił lawinowy spadek kursu i konieczne było cofnięcie stanu bazy danych giełdy do czasu sprzed incydentu. Poniżej treść maila, który został wysłany do użytkowników BitMarket:

Drodzy użytkownicy,

Dzisiaj w naszym serwisie wprowadzone zostały zmiany w funkcjonowaniu handlu z dźwignią, które zapewniają stabilność rynku przy dużych wahaniach kursu. Prosimy o zapoznanie się z opisaną poniżej listą zmian:

1. Sposób zamykania pozycji przy funkcjach Stop Loss i Margin Call został zmieniony. Do tej pory odbywało się to po bieżącym kursie, co spowodowało spadek kursu, a w rezultacie zamykanie kolejnych pozycji. Przy dużych wahaniach kursu mogło to spowodować tzw. flash crash, czyli lawinowy spadek kursu nieodpowiadający warunkom rynkowym.

Obecnie pozycje będą zamykane przez wystawienie zlecenia sprzedaży po kursie ustawionym jako Stop Loss, dzięki czemu inwestor zyska pewność, po jakim kursie zostaną zamknięte jego pozycje i nie nastąpi lawinowy spadek kursu.

Różnica w sposobach zamykania pozycji jest więc następująca:

* Dotychczasowy system: Realizacja funkcji Stop Loss długiej pozycji powodowała skupowanie ofert kupna po każdej cenie, powodując ich znikanie z list zamówień, a w rezultacie dalszy spadek kursu i zamykanie kolejnej pozycji.

* Nowy system: Realizacja funkcji Stop Loss długiej pozycji wystawi zlecenie sprzedaży z kursem Stop Loss, które mogą skupować uczestnicy rynku pierwotnego. Kurs nie spadnie zatem poniżej wartości Stop Loss.

Analogicznie działać będzie zamykanie pozycji krótkich. Ten sam mechanizm wykorzystany zostanie także do zamykania portfolio pozycji przy zbyt dużym spadku kwoty zabezpieczenia (Margin Call).

2. Prowizje od utrzymania pozycji zostają zmodyfikowane w taki sposób, aby promować zakładanie tych pozycji, których akurat jest mniej. Dzięki temu, jeśli np. w systemie znajdzie się duża nadwyżka długich pozycji, to ich utrzymanie będzie odpowiednio droższe od krótkich, tak aby prowadzić do równowagi w stanie otwartych pozycji.

Prowizja będzie się wahać w gwarantowanym przedziale od 0% do 0.05% dziennie w zależności od proporcji otwartych prowizji, a jej wartość będzie przeliczana co godzinę. Bieżącą wartość prowizji można sprawdzić w cenniku serwisu.

Z pozdrowieniami,
Michał Pleban
BitMarket.pl