UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Szukaj na blogu bitcoin

Mycelium - mobilny portfel Bitcoin

Wiele osób zainteresowanych Bitcoin posiada telefon z systemem Android. Dla takich użytkowników powstał portfel Mycelium - lekki portfel, który nie pobiera historii bloków. Można za jego pomocą wykonywać szybkie płatności, a także przyjmować je, korzystając z kodów QR. Aplikacja jest open source, więc każdy może obejrzeć jej kod źródłowy, co ma istotne znaczenie, jeśli chodzi o zaufanie do twórców.

Na początek kopia zapasowa

Instalujemy aplikację na nasz telefon, korzystając z jej strony w Google Play. Następnie, po uruchomieniu programu zobaczymy interfejs użytkownika:

Jak widać, portfel wygenerował już nam pierwszy adres i kod QR, będący jego reprezentacją. Informacja o braku kopii zapasowej skłania nas, by kopię takową wykonać. Dokonujemy tego, generując zaszyfrowany dokument PDF, który potem można wyeksportować np. na Dropbox. Nie jest to idealnie bezpieczne rozwiązanie, jednak PDF jest zaszyfrowany, a na portfelu mobilnym z założenia nie powinniśmy trzymać znacznych środków. Kopię zapasową warto mieć, ponieważ w przypadku awarii telefonu wciąż będzie można dostać się do portfela z innego urządzenia. Klikamy więc na komunikat i jesteśmy w kolejnym menu:

Tworzymy kopię zapasową. Na ekranie wyświetli się hasło, będące kluczem do odszyfrowania dokumentu. Należy je gdzieś zapisać, ponieważ nigdy więcej się już nie wyświetli. Wygląda to w ten sposób:

Na samym dole widać zarys przycisku (trzeba przesunąć w dół, by go zobaczyć). Służy on do wyeksportowania pliku PDF. Plik ten zawiera kod QR, który potem skanować będziemy w celu weryfikacji utworzenia kopii zapasowej.

Otwieramy nasz dokument na innym urządzeniu. Można również wkleić klucz prywatny ze schowka, jednak wtedy będzie on w postaci jawnej. Po zeskanowaniu kodu QR program prosi o wprowadzenie wcześniej otrzymanego hasła:

Po wszystkim kopia zapasowa, o ile wykonana poprawnie, będzie w naszym posiadaniu. Można przejść do obsługi portfela:

Obsługa portfela

Podstawowe menu portfela. Można wysłać lub otrzymać bitcoiny. Przyjrzyjmy się zakładce "wyślij":

Jak widać, możemy zeskanować kod QR z adresem portfela odbiorcy, posłużyć się książką adresową, wkleic adres ze schowka albo wpisać ręcznie. Transakcja zostanie wykonana na kwotę, którą podamy. Następna w kolejce jest zakładka "otrzymaj":

Kod QR jest reprezentacją naszego portfela i jednocześnie zawiera w sobie kwotę, jaką żądamy od nadawcy, którą możemy zdefiniować poniżej (niewidoczne na zrzucie ekranu).

Inne

Portfel zawiera standardowo książkę adresową i historię transakcji:

Moje są puste, ponieważ korzystałem z portfela stworzonego na potrzeby poradnika. Portfel posiada także ciekawą funkcjonalność płacenia z portfela offline, np. papierowego, skanując jego kod QR:

Funkcjonalność ta znaduje się w opcjach aplikacji. W samych ustawieniach możemy zmienić kilka rzeczy, np denominacje BTC, czy chcemy, by program wyświetlał walutę w BTC, mBTC, czy uBTC, czyli 1.0, 0.001 i 0.000001 bitcoina. Możemy również ustawić PIN dla portfela, zmienić język czy giełdę, z której pobierane są dane:

Tryb zaawansowany pozwala użytkownikom używać kilku kluczy prywatnych w aplikacji.

 

Serwis bitmon.pl nie wyraża zgody na przedruk tego artykułu.

Ostatnio zmieniany: środa, 22 październik 2014 00:08
Więcej w tej kategorii: Electrum - przenośny portfel Bitcoin »