UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Szukaj na blogu bitcoin

Electrum - przenośny portfel Bitcoin

Electrum Electrum

Korzystając z Bitcoin, może zdarzyć się sytuacja, że będziemy potrzebowali portfela mniej uzależnionego od ściągania całej historii transakcji niż domyślny Bitcoin Core. Z pomocą przychodzi świetny portfel Electrum, którego główną zaletą jest to, że posiada możliwość korzystania z łańcucha bloków znajdującym się na zewnętrznym serwerze. Co to oznacza w praktyce? Otóż nie musimy ściągać bloków na swój dysk twardy czy inny nośnik, a jedynie wskazujemy któryś z serwerów Electrum, w tym także istnieje możliwość wskazania własnego.

Jak zacząć?

Udajemy się na stronę Electrum i pobieramy najnowszą wersję Standalone Executable dla Windows (zakładam, że czytelnik korzysta z tego systemu). Wersja ta nie wymaga instalacji i można ją przenosić np. na pendrive. Po uruchomieniu programu ukaże się nam interfejs użytkownika. W menu File wybieramy New/Restore (lub wciskamy CTRL+N), nadajemy nazwę pliku do zapisania i jesteśmy tutaj:

Wybieramy opcję "Create new wallet" i następnie ukaże nam się bardzo istotna informacja, będąca kluczem do odzyskania naszego portfela:

Stworzyłem ten portfel na potrzeby poradnika, więc jest on pusty. Dwanaście słów, które widać na ekranie, stanowi podstawę do wygenerowania klucza prywatnego portfela Bitcoin przez algorytm, z którego korzysta Electrum. Słowa te są dla nas bardzo ważne i nie należy ich nikomu podawać. Kod QR widoczny na ekranie jest po prostu reprezentacją tych słów dla telefonów komórkowych, dla których także istnieje portfel Electrum w postaci aplikacji mobilnej. W następnym oknie należy podać frazę dla potwierdzenia zgodności i przejść dalej.

Podajemy hasło do naszego portfela. Będzie ono podstawą do możliwości wypłaty środków, więc powinno być dość silne. Ewentualnie można zostawić te pola puste i w ten sposób wyłączyć szyfrowanie, jednak nie jest to zalecane.

Wybieramy którąś z opcji. Jeśli nie mamy swojego serwera, za pomocą którego chcielibyśmy korzystać z Electrum, najlepiej jest zostawić opcję "Auto connect" i przejść dalej. Na tym kończy się zakładanie własnego portfela.

Jak korzystać?

W zakładce "receive" mamy swoje adresy w postaci listy. W punkcie "receiving" mamy adresy, na które możemy przyjmować transakcje.

W zakładce "send" możemy zlecić transakcję Bitcoin na dowolny, prawidłowy adres.

W polu "Pay to" wpisujemy adres odbiorcy, "Description" to opis transakcji, który możemy sobie stworzyć, by później przypomnieć sobie, czemu transakcja została wykonana, "Amount" to ilość bitcoinów, jakie chcemy wysłać, a "Fee" to opłata transakcyjna. Można ustawić swoją własną wartość opłaty, ale należy liczyć się z tym, iż taka transakcja może być realizowana bardzo powoli. W zakładce History mamy naszą historię transakcji, która na początku będzie oczywiście pusta.

Co dalej?

Electrum to wygodny portfel, ponieważ jak wspomniałem na początku, nie ma potrzeby ściągania wszystkich bloków. Można również odtworzyć swój portfel za pomocą dwunastu słów wygenerowanych wcześniej, tworząc nowy portfel i wybierając opcję "Restore an existing wallet from its seed". Można także zaimportować swój klucz prywatny z innego portfela Bitcoin. Jest to jednak czynność dla użytkowników zaawansowanych, więc nie będę jej opisywał w poradniku, jeśli będzie taka potrzeba, stworzę następny na ten temat. Electrum pozwala stworzyć także portfel, który pozwala na wgląd w stan konta i tworzenie nowych adresów, ale nie pozwala wydawać monet.

 

Serwis bitmon.pl nie wyraża zgody na przedruk tego artykułu.

Ostatnio zmieniany: środa, 22 październik 2014 00:08