UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Szukaj na blogu bitcoin

Szacowanie czasu zwrotu inwestycji w Bitcoin przy pomocy kalkulatora

Przed zakupem koparki, czy to ASIC do kopania Bitcoin i walut opartych na SHA-256, czy opartej na GPU do kopania Litecoin lub walut skryptowych, warto przeanalizować dostępne dane i oszacować, czy inwestycja w ogóle ma sens. Często okazuje się bowiem, że lepszym wyjściem byłby zakup monet w kantorze bez zabawy w kopanie. Jeśli ktoś jednak decyduje się już na zakup sprzętu, musi wcześniej skorzystać z kalkulatora opłacalności wydobycia.

Jedno z lepszych narzędzi do tego celu dostarczyła strona bitcoinwisdom.com. Kalkulator ten w wersji dla Bitcoin i Litecoin dostępny jest odpowiednio pod linkami:
Bitcoin
Litecoin

Czytając poradnik najlepiej otworzyć sobie kalkulator na innej karcie przeglądarki, tutaj zamieszczam poglądowy zrzut ekranu.


Jak widać, kalkulator posiada wiele opcji, które omówię po kolei.
Zakładka “Mining settings”:
Difficulty increment:
Przyrost trudności wydobycia wyrażony w procentach, wartość tę można oszacować korzystając z wykresu trudności, dla Bitcoin wynosi ona około 30%.
Electricity price:
Cena za kilowatogodzinę energii elektrycznej wyrażona w USD. W Polsce średni koszt to 60 groszy, wpisujemy zatem 0.2 USD, chyba, że ktoś posiada dostęp do źródeł prądu rozliczanych w inny sposób, lub też nie płaci za prąd w ogóle, wtedy oczywiście wpisuje zero.
Pool fee:
Wyrażona w % wartość, jaką kopalnia pobierze od górnika. W zależności od kopalni wartość ta waha się od 2 do 4%

Zakładka “Hardware info”:
Hashrate:
Tutaj podajemy prędkość naszej koparki, wyrażoną w gigahaszach. Można zauważyć, iż najeżdżając na jednostkę GH/s można ją zmieniać i wyrażać prędkość haszowania w innych jednostkach.
Hardware price:
Cena, jaką zapłaciliśmy za koparkę. Wyrażona domyślnie w USD, można wyrazić także w EUR, CNY lub BTC/LTC.
Hardware power:
Moc koparki wyrażona w watach, od której zależy ilość energii elektrycznej zużywanej przez sprzęt. Dla dokładniejszych obliczeń można ustawić ją o 15% wyżej, ponieważ należy wziąć pod uwagę straty na zasilaczu.
Start date:
Czas rozpoczęcia kopania wyrażony w dniach, liczony od chwili obecnej. Jeśli mamy już sprzęt, wpisujemy 1, jeśli nie, wpisujemy ilość dni po których rozpoczniemy wydobycie.
Delivery cost/Setup cost/Maintain cost
Koszta odpowiednio: wysyłki, konfiguracji oraz konserwacji sprzętu. Jeśli zajmujemy się sprzętem sami, wpisujemy oczywiście zero. Opcja dla użytkowników korzystających z usług typu hosting. Koszta konserwacji są miesięczne.

Zakładka “Constants”:
BTC/USD, BTC/EUR, BTC/CNY:
Obecny kurs Bitcoin w USD, EUR lub CNY. Jest też pole dotyczące LTC. Wartości tutaj są pobierane automatycznie, można manipulować sobie kursem, by zobaczyć, co by było, jeśli spadnie lub wzrośnie.
Current difficulty:
Obecna trudność wydobycia, kalkulator sam sobie ją pobiera.
Adjust time:
Czas, po jakim zmieni się trudność, wyrażony w sekundach. Pobierany automatycznie.
Block reward:
Nagroda za rozbicie bloku w BTC. Również pobierana automatycznie.
Block generation speed:
Czas tworzenia się bloku, wyrażony w sekundach. Narzucony przez sieć Bitcoin i pobierany automatycznie przez kalkulator.


Po wpisaniu danych można spojrzeć na panel wynikowy kalkulatora. Tutaj wybieramy sobię walutę, skalę wyników w czasie. Można odczytać swoje oszacowane wartości, gdzie w tabelce “revenue” oznacza zysk przed odliczeniem kosztów prądu i kopalni, “profit” to zysk po odliczeniu kosztów, natomiast “return” oznacza zwrot pieniędzy zainwestowanych w sprzęt. Warto przed inwestycją skorzystać z tego kalkulatora.

 

Serwis bitmon.pl nie wyraża zgody na przedruk tego artykułu.

Ostatnio zmieniany: środa, 22 październik 2014 00:09
Administrator

Administrator Bitmon.pl

Napiwek
  • Bitcoin
  • LitecoinLaAuyVvNHKu7pMcYMqPFK5U9mQEeAWzHG9
  • DogecoinDPneaREVWx67wourmVAP94whw5TsWNNP8V