UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Szukaj na blogu bitcoin

Kilka powodów, dla których handlowcy powinni akceptować Bitcoin

Niskie opłaty transakcyjne

Opłaty za korzystanie z popularnych metod przyjmowania płatności mogą okazać się wysokie. Poniżej cytat z cennika największego operatora płatności międzynarodowych, paypal.com:

Transakcje międzynarodowe: Od 1,9% do 2,9% + opłata stała zależna od waluty + dodatkowa opłata za płatność międzynarodową w kwocie od 0,9% do 2,0%.

Oznacza to, iż prowizja za transakcje z klientami zza granicy mogą wynieść aż 4.9% wartości transakcji. Dla porównania, amerykański serwis coinbase.com, będący procesorem płatności, który działa w ten sposób, iż klient sklepu wysyła bitcoiny na adres Coinbase, następnie Coinbase wysyła dolary na konto sprzedawcy, biorąc na siebie ryzyko kursowe i pobierając 1% prowizji. Druga usługa tego typu, BitPay, nie pobiera opłat za transakcje, w zamian za to pobierając miesięczne opłaty za korzystanie z usługi, wahające się od 30$ do 300$. W Polsce działa system InPay, również będący procesorem płatności jak Coinbase i BitPay.

Istotnym problemem w płatnościach kartą kredytową lub debetową jest również fakt, że małe biznesy nie mają takich obrotów jak ogromne korporacje i często skazane są na stosunkowo większe opłaty w prowizjach, ponieważ korporacje mogą negocjować korzystne dla siebie warunki, natomiast mniejsi sprzedawcy muszą godzić się na to, co oferuje im operator karty. Do tego dochodzą opłaty za dzierżawę terminala do obsługi kart płatniczych oraz potencjalnie inne opłaty, zależne od umowy. Sytuacja ta jest dla małych biznesów bardzo niekorzystna, ponieważ operatorzy kart doskonale wiedzą, iż handlowcy są zmuszeni do korzystania z ich usług. Stoją więc na z góry przegranej pozycji.

Ochrona danych osobowych

Niektórym klientom zależy na zachowaniu anonimowości, lub raczej na ochronie swoich danych, których z różnych przyczyn nie chcą ujawniać. Jest to rzecz raczej naturalna, ponieważ wyobraźmy sobie sytuację, że złodziej pozyskuje dane osób składających zamówienia o dużej wartości. W ten sposób może łatwo wybrać ofiarę, którą opłaca się okraść. Płatności w Bitcoin oferują o wiele większą ochronę swoich danych, jako, iż adresy Bitcoin nie muszą być w żaden sposób powiązane z danymi osobowymi.

Brak możliwości wycofania płatności

Problem wycofywania płatności przez klientów płacących kartą kredytową jest dla handlowców dość poważny. Nie dość, że wykonana transakcja musi zostać anulowana, to dodatkowo operator karty może obciążyć sprzedawcę kosztami. W przypadku płatności Bitcoin takie ryzyko nie istnieje - płatności bitcoinami są ostateczne i nie da się odwrócić raz wykonanej transakcji.

Szybkość działania

Transfer Bitcoin trwa od dziesięciu minut do godziny. Procesory płatności Bitcoin szybko wypłacają środki w walutach krajowych swoim klientom, w przeciwieństwie do operatorów płatności kartą, gdzie przelewy niekiedy czekają tydzień na realizację, ponieważ w ten sposób operatorzy zabezpieczają się przed pomyłką i chęcią wycofania płatności przez kupującego.

Łatwa obsługa płatności międzynarodowych

Jak wspomniałem wcześniej, płatności międzynarodowe w Bitcoin są o wiele tańsze. Są również mniej skomplikowane, procesory płatności udostępniają proste metody implementacji swoich usług na serwisach handlowców.

 

Serwis bitmon.pl nie wyraża zgody na przedruk tego artykułu.

Ostatnio zmieniany: środa, 22 październik 2014 00:04