UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Szukaj na blogu bitcoin

Dlaczego Bitcoin nie jest piramidą finansową?

Niektórzy uważają Bitcoin za piramidę finansową. Jest to błędny tok myślenia, spowodowany prawdopodobnie przez uprzedzenia do technologii lub zwykłą niewiedzę. Bitcoin bowiem nie jest piramidą finansową, czy schematem Ponziego, ani żadnym innym systemem mającym na celu zarobek twórcy na naiwnych inwestorach. Jak każda waluta, może być w takich celach wykorzystany, jednak nie takie jest jego przeznaczenie i klasyfikowanie go w ten sposób jest krzywdzące oraz świadczy o braku zrozumienia tematu.

Bitcoin nie może być piramidą finansową, ponieważ opiera się na sieci rozproszonej. Nikt nie ma nad nią całkowitej kontroli, nikt nie sprawuje pieczy nad portfelami użytkowników, nikt nie jest w stanie wyłączyć sieci tak po prostu, podobnie jak nie jest możliwe wyłączenie innych sieci rozproszonych, na przykład torrent, ponieważ nie istnieje serwer centralny, a komputery użytkowników są rozsiane po całym świecie.

Skoro nikt nie sprawuje kontroli nad środkami, nie może być mowy o piramidzie finansowej. Nie są one bowiem nigdzie zainwestowane, jedynie leżą w portfelach użytkowników. Raz zakupionych bitcoinów nie można komuś odebrać, chyba, że ukradnie się jego klucz prywatny - jednak protokół Bitcoin nie ma z kradzieżą nic wspólnego, to sytuacja analogiczna do kradzieży numeru PIN do karty kredytowej, jak w takiej sytuacji nie obwinia się banku, tak nie wolno obwiniać protokołu Bitcoin, tylko należy być bardziej ostrożnym.

Wymiana Bitcoin odbywa się w kantorach online. Kiedy dochodzi do wymiany Bitcoin na dolary lub inną walutę, na koncie użytkownika kupującego pojawiają się bitcoiny, natomiast na koncie sprzedającego dolary. Kantor pobiera prowizję od transakcji, jednak nie odbiera kontroli nad środkami - te można wypłacić w dowolnym momencie, dotyczy to zarówno Bitcoin jak i walut fiat. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wymienić bitcoiny na walutę poza kantorami, korzystając z forów dyskusyjnych i zaufanych mechanizmów escrow, lub nawet bankomatów Bitcoin, na chwilę obecną jedyny w Polsce bankomat obsługujący sprzedaż bitcoinów znajduje się w Katowicach w Silesia City Center.

Niektórzy argumentują, że wartość Bitcoin nie jest niczym poparta i może w każdej chwili spaść do zera. Historia jednak pokazuje, że nawet sporych rozmiarów katastrofy w świecie kryptowalut nie spowodowały takiej sytuacji - vide upadek najstarszego kantoru wymiany Mt.Gox i kradzież środków nieostrożnych użytkowników. Sytuacja ta wstrząsnęła kursem, ale nie spowodowała upadku Bitcoin, co tylko świadczy o jego sile.

Podsumowując, jeśli ktoś dba o bezpieczeństwo swoich bitcoinów, to nie grozi mu sytuacja, kiedy firma organizująca piramidę finansową zwinie się z jego dorobkiem, ponieważ jak pisałem wyżej, każdy użytkownik sprawuje pełną kontrolę nad swoim portfelem. Jeśli ktoś nie rozumie zasady działania protokołu Bitcoin oraz portfeli, to zapraszam do lektury innych artykułów, w których wyjaśniam te zagadnienia.

 

Serwis bitmon.pl nie wyraża zgody na przedruk tego artykułu.

Ostatnio zmieniany: środa, 22 październik 2014 00:05