UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Szukaj na blogu bitcoin

Dlaczego Bitcoin ma szansę?

Od wielu lat nasze codzienne życie jest zdominowane przez technologię. Kiedyś ludzie radzili sobie bez telefonów, telewizorów, komputerów czy wreszcie Internetu. Traktowali pomysły, które dzisiaj są częścią codziennego życia dla miliardów ludzi, jak science-fiction, nie dostrzegając ich potencjału i niekiedy wyśmiewając ich twórców. Mowa tu o samochodzie, komputerach PC, Internecie i być może wkrótce Bitcoin oraz innych kryptowalutach. Bitcoin bowiem rozwiązuje bardzo istotny problem - jak zbudować zaufanie pomiędzy klientami rozsianymi na całym świecie bez udziału zewnętrznych organizacji, jak na przykład banki.

Idea kryptowalut pozwala przesyłać innym swoje cyfrowe dobra w sposób szybki i bezpieczny. Historia dokonanych transferów znajduje się u każdego klienta sieci, więc świadectwo wykonania przelewu z założenia nie może zostać utracone. Stojąca za protokołem Bitcoin idea przeprowadzenia dowodu matematycznego w celu weryfikacji transakcji zabezpiecza sieć oraz jednocześnie nie dopuszcza do zjawiska inflacji, bowiem ilość nowych monet, jakimi nagradzani są górnicy, użyczający sieci swojego sprzętu do weryfikacji transakcji, jako, że nie ma żadnych centralnych serwerów, jak w przypadku banków, jest ściśle określona. Nie istnieje możliwość wycofania transakcji, raz przesłane monety są na zawsze przypisane do adresu w postaci ciągu znaków alfanumerycznych, przykładowo 3J98t1WpEZ73CNmQviecrnyiWrnqRhWNLy. Właściciel adresu, korzystając z klucza prywatnego (adres z kolei zwany jest kluczem publicznym) może zlecić transakcję danej ilości Bitcoin na inny adres i tylko w ten sposób mogą one zmienić właściciela. Żaden bank czy inna instytucja nie może zarządzać pieniędzmi leżącymi na adresach, ponieważ wymagałoby to przejęcia kontroli nad zdecentralizowaną, rozsianą na cały świat siecią. Jako przykład, może posłużyć sieć torrent, której do tej pory nie udało się zablokować żadnemu państwu, mimo prób. Bitcoin sam w sobie nie jest jednak nielegalny, jest to jedynie narzędzie dla ludzi, pozwalające im w pełni kontrolować ich własne fundusze, co w normalnym świecie powinno być niepodważalnym prawem każdego człowieka.

Bitcoin rozwiązuje problem wysokich opłat za przesyłanie waluty w Internecie. Przykładowo, sklep handlujący elektroniką ma 5% marży na swoich towarach. Musi jednak zwrócić około 2.5% bankom, które umożliwiają klientom dokonywanie opłat. W ten sposób połowa zarobków, która mogłaby zostać zainwestowana w dalszy rozwój biznesu, w perspektywie tworząc nowe miejsca pracy i zdrową gospodarkę, jest zagarniana przez banki. Dodatkowo, handlowcy trudniący się sprzedażą online stoją przed problemem przelewów międzynarodowych, które są jeszcze droższe i generują jeszcze więcej problemów z przekazaniem płatności od klienta do sprzedawcy. Dlaczego więc oddawać swoje pieniądze instytucjom, które tylko utrudniają życie ludziom, zarabiając na przekazywaniu cudzych pieniędzy, skoro istnieje protokół Bitcoin, który zrobi to samo z marginalną opłatą?

Możnaby powiedzieć, że Bitcoin nie nadaje się do akceptowania płatności online, ponieważ jego rynek jest zbyt niestabilny, ale jest to błędny argument, ponieważ handlowcy nie muszą trzymać Bitcoin w portfelach, jeśli chcą posługiwać się walutą fiat, mogą od razu je na nią wymienić, wspomagając się systemami przetwarzania płatności takimi jak Coinbase.com, które niektórzy mogliby porównać z bankami, jednak one nie przechowują naszych środków. Protokół Bitcoin w tym przypadku służyłby do tańszych przelewów międzynarodowych, nie obarczonych ogromnymi prowizjami.

Dodatkowo, Bitcoin sprowadza do zera ryzyko oszustwa dokonywanego za pomocą karty kredytowej, kiedy to bank może cofnąć dokonaną płatność i obciążyć tym problemem sklep, który później musi liczyć na to, że oszust zostanie złapany i sąd wymusi na nim zwrócenie kosztów poniesionych przez przedsiębiorcę.

Bitcoin, jako podzielny do 8 miejsca po przecinku, ma również ogromny potencjał w dziedzinie mikropłatności internetowych, gdzie koszt przelewu niskich kwot jest większy niż wartość samej płatności.

Kiedy przesiębiorcy zarabiają więcej, zatrudniają więcej ludzi, którzy wydają więcej pieniędzy, które z kolei reinwestują kolejni przedsiębiorcy i społeczeństwa się bogacą. Obecny system ekonomiczny w przenośni zakuwa ludzi w kajdany, po to, by garstka elit mogła się bogacić ponad rozsądną miarę. Protokół Bitcoin daje równe szanse ludziom z krajów biedniejszych, gdzie systemy płatności oraz sprzedaży nie są tak rozwinięte i nie mogą oni przez to nabyć potrzebnych im przedmiotów do prowadzenia własnego biznesu.

W epoce globalnej wioski Bitcoin jest bliskim ideału systemem płatności. Oczywiście, sama idea może się jeszcze rozwinąć, otwierając więcej możliwości niż samo przekazywanie środków, jak na przykład nadchodzący projekt Ethereum, jednak najpierw ludzie muszą zaakceptować i zrozumieć ideę kryptowalut, tak, jak stało się to z niepozornym projektem uniwersyteckim, mającym w założeniu połączyć kilka komputerów w sieć, a dziś znanym jako Internet.

 

Serwis bitmon.pl nie wyraża zgody na przedruk tego artykułu.

Ostatnio zmieniany: środa, 22 październik 2014 00:05