UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Szukaj na blogu bitcoin

Słownik pojęć

Adres

Adres Bitcoin używany jest by wysyłać i odbierać transakcje w sieci Bitcoin. Zawiera łańcuch znaków alfanumerycznych, może być również zwizualizowany jako QR code. Adres Bitcoin można otrzymać posługując się kluczem publicznym, ponieważ jest on jego haszem.

Altcoin

Nazwa zbiorcza dla kryptowalut innych niż Bitcoin. Dla przykładu Litecoin, Namecoin, Peercoin, Vertcoin, Dogecoin itd.

AML

Z angielskiego Anti-Money Laundering, co znaczy Przeciwko Praniu Pieniedzy. Techniki te są stosowane by powstrzymać ludzi wymieniających nielegalnie pozyskane środki tak, by wydawało się, że zostały zdobyte legalnie. Proceder taki zwany jest “praniem pieniędzy”. Mechanizmy AML często stosowane są na kantorach Bitcoin.

ASIC

Z angielskiego Application Specific Integrated Circuit, jest układem scalonym, realizującym jedno, konkretne zadanie. Układy ASIC stosowane są w wielu dziedzinach elektroniki, w przypadku Bitcoin szukają funkcji skrótu SHA-256 w celu wydobycia nowych monet.

ASIC miner

Koparka typu ASIC, nadająca się tylko i wyłącznie do kopania Bitcoin (oraz kryptowalut pochodnych, opartych na SHA-256). Są to urządzenia typu standalone, czyli takie, które wystarczy podłączyć do sieci i mogą rozpocząć wydobycie, lub urządzenia na USB, które potrzebują osobnego komputera do pracy. Przykładem pierwszego typu są Blade Erupter czy Antminer S1,  drugiego natomiast USB Block Erupter lub Antminer U1.

Atak 51%

Stan, w którym więcej niż połowa mocy obliczeniowej sieci danej kryptowaluty jest kontrolowana przez jednego górnika lub ich grupę. Teoretycznie, taka moc pozwala im na kierowanie siecią według własnego uznania. Oznacza to, że każdy klient sieci uznaje transakcje zweryfikowane przez nich za prawdziwe. Mogą dzięki temu:

  • Wymusić transakcję, która jest w konflikcie z inną
  • Zatrzymać generowanie potwierdzeń dla jakiejś transakcji
  • Wydać te same monety kilkakrotnie
  • Odebrać górnikom możliwość wydobywania prawidłowych bloków

Bitcoin Investment Trust

Fundusz inwestycyjny, skupujący Bitcoin i sprzedający akcje dla swoich klientów, by sami mogli zainwestować w Bitcoin, nie martwiąc się o przechowywanie czy kupowanie wirtualnej waluty.

Bitcoin Price Index (BPI)

Bitcoin Price Index to średnia z ceny Bitcoin z poszczególnych kantorów, prezentowana przez stronę Coinbase. Istnieje również API dla twórców oprogramowania.

BitPay

Serwis przetwarzający płatności Bitcoin na realną gotówkę, umożliwiający ludziom zajmującym się handlem przyjmowanie płatności w Bitcoin.

Block chain (łańcuch bloków)

Pełna lista bloków, które zostały wydobyte od początku istnienia Bitcoin. Łańcuch ten jest tak zaprojektowany, aby każdy następny blok posiadał hash poprzedniego. Każdy klient posiadający portfel Bitcoin QT posiada pełną kopię łańcucha na swoim dysku twardym.

CPU

Procesor komputera, z angielskiego Central Processing Unit. Na początku istnienia sieci Bitcoin procesory były używane do weryfikacji transakcji (wydobycia bloków), jednak dziś już są całkowicie bezużyteczne, gdyż są zbyt wolne. Czasami używane są do wydobycia altcoinów, takich jak Quarkcoin, opartych na algorytmie nie pozwalającym użyć do tego innych urządzeń. Więcej o stosunku mocy obliczeniowej CPU a GPU można przeczytać w tym artykule [link].

Coinbase

Nazwa strony internetowej, która zajmuje się pośrednictwem między posiadaczami Bitcoin a ludźmi zajmującymi się handlem, przyjmuje ona Bitcoiny od klientów, sprzedawcom natomiast wypłaca dolary, pobierając oczywiście prowizję.

Cold wallet lub cold storage

Określa używane do porfeli nie mających dostępu do internetu - offline, zapisanych na pamięciach przenośnych typu flash czy w formie papierowej. Adres taki może wciąż przyjmować przelewy - nie może jedynie ich wysyłać, aż do otworzenia portfela za pomocą klucza prywatnego oraz zlecenia przelewu w kliencie portfela.

DDoS

Atak DDoS, z angielskiego Distributed Denial of Service polega na wysyłaniu ogromnych ilości żądań do danego serwera, z bardzo wielu komputerów. W ten sposób zajmuje on przepustowość serwera i może doprowadzić do sytuacji, gdzie serwer nie będzie w stanie obsłużyć swoich użytkowników. Kantory Bitcoin czasami są atakowane w ten sposób. Atak typu DDoS nie zagraża prywatnym danym, jedynie utrudnia dostęp do usługi.

Deflacja

Sytuacja odwrotna do inflacji, zachodzi wówczas, gdy za tę samą ilość pieniędzy można kupić więcej towaru, niż wcześniej. Jest to jednoznaczne ze wzrostem wartości pieniądza. Bitcoin jest walutą deflacyjną, ponieważ ilość monet do wydobycia jest ograniczona do 21 milionów, więc po wydobyciu wszystkich, jego wartość w zamierzeniu ma rosnąć.

Dywersyfikacja portfela

Pojęcie oznaczające podział przykładowo 10 Bitcoinów na kilka innych, pomniejszych kryptowalut, w celu zmaksymalizowania potencjalnych zysków z wzrostów kursu.

Escrow

Usługa, która polega na tym, że zaufana osoba pomaga dwóm innym osobom w transakcji. Dla przykładu, ktoś chce sprzedać BTC za złotówki, osoba pełniąca funkcję escrow dostaje BTC oraz pieniądze od obu stron, następnie, gdy wszystko się zgadza, przekazuje umówione ilości obu stronom. Osoby pełniące funkcję escrow zwykle są moderatorami lub znanymi członkami for dyskusyjnych o Bitcoin i pobierają niewielki % z transakcji.

Faucet

Z angielskiego kran czy kurek, jest metodą promocji jakiegoś nowego altcoina, polegającą na pre-wydobyciu danych ilości tej monety i rozdawaniu jej między zainteresowanych.

Fork

Fork to alternatywny fragment łańcucha bloków, rzecz ma miejsce wtedy, gdy grupa górników ze znaczną mocą obliczeniową zaczyna potwierdzać transakcje z innej części obecnego bloku niż reszta, co skutkuje rozdwojeniem się łańcucha. Sytuacja taka może być wywołana celowo przez twórców kryptowaluty, lub też przez górników dysponujących dostateczną mocą do przeprowadzenia ataku 51% i mających na celu przejęcie kontroli nad weryfikacją transakcji. Czasami fork staje się właściwą wersją łańcucha bloków, sytuacja taka miała miejsce w historii kilku kryptowalut.

FPGA

Z angielskiego Field Programmeable Gate Array, to zestaw układów scalonych, które użytkownik może zaprogramować, w przeciwieństwie do ASIC, których to programu nie da się zmodyfikować bez ingerencji w fizyczną strukturę urządzenia.

GPU

Z angielskiego Graphical Processing Unit, jest to karta graficzna, używana w przypadku kryptowalut do wydobycia monet. Oferuje o wiele większa moc obliczeniową niż CPU, z powodu innej budowy oraz założen poczynionych przy konstrukcji układów graficznych. Więcej w artykule CPU vs GPU.

Funkcja haszująca

Proces matematyczny, zamieniający pewien zbiór danych na nieczytelny wynik, zwany hashem. Odczytanie pierwotnego zbioru danych, dysponując hashem wynikowym jest bardzo trudne w przypadku dobrych funkcji haszujących. Funkcje te mają szerokie zastosowanie w kryptografii i informatyce.

Hashrate

Termin oznaczający moc obliczeniową urządzenia do kopania kryptowalut, zwykle wyrażoną w haszach na sekundę (lub kilo, czy mega oraz gigahaszach).

Inflacja

Proces odwrotny do deflacji. Jest to sytuacja, gdy wartość pieniądza spada w czasie.

Kantor

Kantory, zwane potocznie giełdami, są miejscami, gdzie można wymieniać BTC na waluty fiat online. Istnieją także kantory dopuszczające jedynie wymianę BTC -> inne kryptowaluty. Przykładem kantoru wymieniającego BTC na USD/EUR/GBP jest btc-e.com, natomiast wymieniającego BTC na altcoin cryptsy.com

Klient

Program uruchamiany na komputerze lub urządzeniu przenośnym. Łączy się z siecią Bitcoin i przekazuje transakcje. Może zawierać w sobie portfel Bitcoin, tak jak Bitcoin-QT.

Klucz publiczny

Za pomocą klucza publicznego generowane są adresy w portfelach Bitcoin.

Klucz prywatny

Klucz pozwalający na wydawanie Bitcoinów zgromadzonych na swoim portfelu. Nie wolno go nikomu podawać.

Kod QR

Graficzne przedstawienie jakiejś informacji, zasada działania jest analogiczna do kodu kreskowego. Kody te są zaprojektowane, by skanowały je różne czytniki, od specjalnych skanerów po aparaty fotograficzne instalowane w telefonach komórkowych. Adresy Bitcoin również mogą być przedstawione jako blok QR.

Kopalnia

Jest to społeczność górników, którzy wspólnie pracują nad przetwarzaniem transakcji. Dzieje się tak dlatego, że “rozbicie bloku”, które skutkuje otrzymaniem nagrody w Bitcoin (lub innej walucie, zależy o jakiej mowa), wymaga dużej mocy obliczeniowej. Istnieje bowiem prawdopodobieństwo rozbicia bloku, które jest dla niskich mocy obliczeniowych bardzo niskie, stąd górnicy zbierają się w kopalniach i dzielą uzyskaną nagrodę pomiędzy siebie w zależności od wkładu.

Kryptowaluta

Forma waluty, która w rzeczywistości jest tworem matematycznym. Waluty typu fiat są drukowane, natomiast kryptowaluty są tworzone poprzez rozwiązywanie pewnych problemów matematycznych, czym zajmują się komputery, lub wyspecjalizowane jednostki typu ASIC.

Mikrotransakcja

Są to transakcje wykonywane online, zwykle dotyczące małych kwot. Termin ten jest popularny w grach online, gdzie płaci się niewielkie sumy pieniędzy za bonusy w grze. Również zakup danej aplikacji na system Android czy iOS jest mikropłatnością. Wadą tego rozwiązania są ogromne prowizje pobierane przez banki i serwisy zajmujące się przekazywaniem pieniędzy. Kryptowaluty mogą stać się rozwiązaniem alternatywnym.

Nagroda za blok

Nagroda dla górnika (lub kopalni zrzeszającej górników, ponieważ kopanie Bitcoin samemu jest obecnie niemożliwe ze względu na konieczność posiadania ogromnej mocy obliczeniowej, by możliwe było rozbicie bloku w rozsądnym czasie) w chwili obecnej wynosząca 25 BTC za blok. Na początku było to 50 BTC, liczba ta zmniejsza się o połowe co 210.000 wydobytych bloków.

Osierocony blok

Jest to blok, który wypadł z głównego łańcucha i nie jest już częścią sieci. Sytuacja taka ma miejsce, kiedy występuje zjawisko rozwidlenia się łańcucha (patrz fork), jedna ze ścieżek zostanie odrzucona i bloki znajdujące się w niej staną się osierocone.

P2P

Z angielskiego peer-to-peer, w ten sposób nazywa się sieci zdecentralizowane, jak sieć Bitcoin czy torrent. Jest to model sieci, gdzie każdy z komputerów połączonych ma te same uprawnienia, w przeciwieństwie do sieci typu serwer-klient, gdzie interakcje między klientami są przeprowadzane za pośrednictwem serwera. W sieci P2P każdy klient pełni jednocześnie funkcję serwera.

Płynność

Płynność rynku jest wyznacznikiem ilości dokonywanych transakcji w kantorach. Jeśli rynek jest mało płynny, łatwo manipulować ceną walut i trudno wyznaczyć faktyczną wartość danej kryptowaluty.

Podwójne wydawanie

Sytuacja, w której jakiś posiadacz Bitcoin wydaje te same monety w dwóch różnych miejscach. Nie jest to rzecz prosta do wykonania, ponieważ należy posiadać znaczącą moc obliczeniową, wykonać dwie transakcje naraz, następnie przekonać resztę sieci, by zatwierdziła tylko jedną z nich.

Potwierdzenie transakcji

Jest ono prawidłowym wynikiem hashowania (obliczania funkcji skrótu) transakcji i rozesłaniem jej po sieci Bitcoin, w celu weryfikacji przez innych górników. Potwierdzenie jest jednoznaczne z rozbiciem bloku, na każdy blok przypada dokładnie jedno potwierdzenie transakcji. Średni czas oczekiwania to 10 minut, bowiem sieć Bitcoin ustala trudność wydobycia tak, aby bloki padały co 10 minut.

Pre-mining

Sytuacja, w której ktoś wypuszcza na rynek nową kryptowalutę, jednak wcześniej sam ją kopał i jest w posiadaniu pewnej ilości monet, które później może zechcieć spieniężyć, jeśli dana waluta się przyjmie.

Proof-of-work

Z angielskiego dowód pracy, większość kryptowalut posiada taki model, gdzie dowodem jest rozbicie bloku transakcji i w konsekwencji otrzymanie nagrody. Model ten ma na celu równomierną dystrybucję monet między górników, którzy pracują, by sieć mogła przetwarzać transakcje.

Pump and dump

W dosłownym tłumaczeniu “pompuj i porzuć”. Sytuacja, w której dana osoba posiadająca znaczne fundusze zaczyna wykupywać daną walutę, by wzrosła jej wartość. Ostatecznie, działanie to ma na celu sprzedaż monet po cenie wyższej, niż zostały zakupione. W tej sytuacji tracą ci, którzy chcąc skorzystać z pompy nie zdążą sprzedać na szczycie i będą zmuszeni do sprzedaży monet po cenie niższej, niż zakupili. Sytuacja ta często ma miejsce w przypadku nowych kryptowalut, gdzie puszcza się informację na temat planowanej pompy i tym sposobem potęguję efekt, wykorzystując środki ludzi, którzy skuszą się na łatwy zarobek.

Satoshi Nakamoto

Pseudonim twórcy Bitcoin, który wycofał się z projektu pod koniec 2010.

Scamcoin

Nazwa monet, które służą jako maszynka do zarabiania pieniędzy przez ich twórców. Monety takie często łączą ze sobą pre-mining oraz technikę pump and dump w celu zmaksymalizowania zarobków.

Silk Road

Rynek internetowy, który służył do dokonywania nielegalnych zakupów przez internet, płacąc między innymi w Bitcoin. Został zamknięty przez FBI w 2013, a jego właściciel aresztowany.

Stale

Określenie używane w przypadku, gdy blok transakcji zostaje rozbity a inni górnicy ciągle próbują go rozwiązać. Jest to praca bezsensowna, często sytuacja taka ma miejsce, kiedy ktoś dysponuje niewielką mocą obliczeniową i nie nadąża za kopalnią, która rozbija kolejne bloki, a on nie zdąży zebrać odpowiedniej ilości udziałów, by otrzymać wypłatę.

Trudność wydobycia

Liczba mówiąca o tym, jaki jest stopień trudności wydobycia nowego bloku. Algorytm Bitcoin jest tak zaprojektowany, by czas na rozbicie bloku zawsze wynosił 10 minut. Im większa moc obliczeniowa sieci, tym większa trudność. Trudność wydobycia Bitcoin rośnie bezustannie od początku jego istnienia, a dostosowywana jest do mocy całej sieci co 2 tygodnie. Każdy nowy górnik musi mieć na uwadze zmieniającą się trudność i uwzględnić ją w swoich obliczeniach.

Waluta fiat

Fiat to nazwa zbiorcza walut wydawanych i kontrolowanych przez rządy, jak USD, PLN czy EUR.

 

Serwis bitmon.pl nie wyraża zgody na przedruk tego artykułu.

Ostatnio zmieniany: środa, 22 październik 2014 00:07