UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Szukaj na blogu bitcoin

Bitcoin jako cyfrowe złoto

Każdy człowiek utożsamia złoto z symbolem pieniądza i bogactwa. Kruszec ten jest wartościowy, służy jako wyznacznik prestiżu, a także ma duże znaczenie w elektronice. Kiedyś służyło jako waluta, jest cenne, można je dzielić na mniejsze i większe sztabki, jednak jako środek płatniczy ma olbrzymią wadę - niemal niemożliwe jest przekazywanie go na odległość.

Aby rozwiązać ten problem, ludzie zaczęli posługiwać się kwitami, które symbolizowały złoto zdeponowane u ludzi wydających te kwity. Tacy ludzie stali się pierwszymi bankierami. Z czasem złoto zostało wyparte jako waluta ogólnego użytku, zastąpiono je papierowymi pieniędzmi, mającymi gwarancję wartości udzielaną przez banki. System taki działa do dziś, z tą istotną zmianą, że nasze pieniądze nie mają już pokrycia w złocie - gwarantem ich wartości jest państwo, które rozlicza nas z podatków w walutach zwanych fiat, takich jak złotówka, euro czy dolar. Niestety, dochodzi do sytuacji, gdzie pieniądze w razie potrzeby są dodrukowywane. Prowadzi to do inflacji, czyli zjawiska, gdy wartość, więc jednocześnie siła nabywcza pieniądza spada w czasie. Jest to nieuniknione, ponieważ przyczyną tego stanu rzeczy jest sama waluta, którą można dowolnie manipulować. Nie dało się w ten sposób postępować ze złotem, ponieważ trzeba by było najpierw je wydobyć. Czasy, gdy złoto mogło służyć za walutę minęły, w dobie cyfryzacji nie byłoby możliwe przekazywanie go na odległość i zawieranie za jego pomocą transakcji. Rolę tę wypełniają cyfrowe pieniądze, będące odzwierciedleniem pieniędzy papierowych, emitowanych przez banki. System ten jest jednak tak samo podatny na manipulację, ponieważ pieczę nad nim stanowi centralny emitent, jakim jest bank, zwykle zależny od rządu danego państwa. Istnieje jednak alternatywa - Bitcoin.

Dlaczego Bitcoin ma potencjał, aby stać się “cyfrowych złotem”?

Idea Bitcoin, jak i pozostałych kryptowalut, opiera się na matematyce. Aby wygenerować nowe Bitcoiny, należy rozwiązać problem matematyczny. Rozwiązanie takiego problemu wymaga użycia sporej mocy obliczeniowej - nie jest możliwe “podrobienie” Bitcoina. Ilość monet w systemie jest ograniczona do 21 milionów, co w połączeniu z koniecznością rozwiązania problemu matematycznego likwiduje zjawisko inflacji. Kolejnym atutem sieci Bitcoin jest decentralizacja - historia wszystkich do tej pory dokonanych transakcji zawarta jest w tworze zwanym łańcuchem bloków (po wyjaśnienie tego pojęcia, jak również innych znajdujących się w tym artykule odsyłam do słowniczka), którego kopie znajdują się na komputerach wszystkich użytkowników portfela Bitcoin. Górnicy, zajmujący się autoryzowaniem transakcji również są rozsiani po całym świecie. Nie ma serwera centralnego, więc ciężej jest przeprowadzić skuteczny atak na kryptowalutę. Bitcoin jest podzielny do 8 miejsc po przecinku, a czas przelewu z dowolnego miejsca na świecie to jakieś 10 minut. Opłata za przelew to kilka “bitgroszy” i może być dopasowana do wartości BTC tak, aby nie występował problem ze zbyt wysokimi prowizjami. Opłaty te w całości wracają do górników, którzy po wydobyciu 21 milionów monet będą otrzymywać wynagrodzenie pochodzące wyłącznie z prowizji za przelewy.

Portfel Bitcoin można instalować na urządzeniach przenośnych i płacić za towary w sposób analogiczny do kart PayPass, oczywiście jeśli sklep oferuje taką możliwość. Używając kryptowalut jako systemu płatniczego omija się spore prowizje nakładane na nas przez banki i ich systemy kart kredytowych, przelewów międzynarodowych i tym podobne. Bitcoin to bardzo dobry system płatności online, mający duże szanse na powodzenie i zdobycie ogromnej popularności. Podobnie jak wartość złota, wartość Bitcoina będzie rosła z czasem. Wzrosty wartości od roku 2011 można zaobserwować na wykresie, a więcej informacji o samej sieci Bitcoin można znaleźć w innych artykułach.

 

Serwis bitmon.pl nie wyraża zgody na przedruk tego artykułu.

Ostatnio zmieniany: środa, 22 październik 2014 00:06