UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Szukaj na blogu bitcoin

Bitcoin wzmacnia rynek pożyczek społecznościowych – 3 kluczowe możliwości

  • Napisane przez  Bitbond
  • Dział: Artykuły

Podczas gdy powstawały pierwsze platformy oferujące pożyczki społecznościowe (peer-to-peer), większość uważała, że pożyczanie pieniędzy online osobom obcym nie ma prawa bytu. Dziś, z biegiem czasu, ta sama większość czerpie w pełni z tego korzyści i obserwuje jak szybko rośnie ten sektor. Ponieważ na przestrzeni lat taki model finansowania stał się upowszechniony praktycznie na całym świecie, co jest kolejnym etapem? Czego możemy się spodziewać od branży fintech, czyli financial technology?

 

Większość platform oferujących tego typu rozwiązanie operuje tylko w jednym kraju. Zaciągnięcie pożyczki lub inwestowanie na platformach takich jak LendingClub odbywa się tylko w obrębie Stanów Zjednoczonych. To samo dotyczy polskiego rynku, czyli np. platform Finansowo czy Kokos. Głównym powodem tego, że serwisy te nie mogą operować w skali światowej są przede wszystkim czas oraz koszty transferu pieniędzy.

 

Weźmy dla przykładu pożyczkobiorcę z Brazylii, który zostaje sfinansowany przez inwestorów z Kanady, Polski, Hiszpanii i Japonii. Jeśli każdy z nich wysłałby pieniądze w swojej lokalnej walucie do Brazylii, związane z tym opłaty samego przelewu oraz wymiany waluty przewyższyłyby zarobek z odsetek. A tego nie chciałby nikt.

 

Z pomocą przychodzi Bitcoin wraz ze swoją technologią oraz siecią płatności, który jest w stanie rozwiązać ten problem. Za pomocą Bitcoina możliwe jest dokonanie błyskawicznej transakcji, w skali globalnej, przy kosztach bliskich zeru. Jednocześnie, Bitcoin jest zupełnie niezależny od podmiotów postronnych i można go nazwać kryptowalutą peer-to-peer. Co oznacza, że każda osoba może wysłać pieniądze innej osobie, bez udziału udziału pośredników.

 

W związku z tym, rynek pożyczek społecznościowych opierający się o technologię Bitcoina, taki jak oferuje Bitbond, nie jest ograniczony tylko i wyłącznie do jednego kraju. Funkcjonuje na skalę światową. Sprawia to, że inwestowanie oraz pożyczanie pieniędzy jest możliwe dla każdego, kto ma dostęp do Internetu – niezależnie od kraju pochodzenia oraz dostępu do konta bankowego.

 

Aby zniwelować ryzyko związane z częstymi wahaniami kursu Bitcoina, większość pożyczek na platformie Bitbond jest denominowanych w dolarach amerykańskich (USD). W tym przypadku, Bitcoin używany jest tylko jako sieć płatności. Użytkownik biorąc pożyczkę w wysokości 1000 USD, otrzymuje jej ekwiwalent w Bitcoinach, po czym zobligowany jest do zwrotu również 1000 USD + odsetki w Bitcoinach (niezależnie od kursu Bitcoina w danym momencie).

 

Tak więc, jakie są trzy główne możliwości jakie proponuje model pożyczek społecznościowych opartych o Bitcoina?

 

  1. Dywersyfikacja

Ryzyko kredytowe jest koniunkturalne. Podczas recesji gospodarczej, wskaźniki niewypłacalności (default rates) na rynku sektora prywatnego idą w górę. Wraz z niezmienionym nominalnym oprocentowaniem, efektywna stopa zwrotu z portfela kredytowego również będzie niższa podczas recesji. Poniższy wykres pokazuje jak wskaźnik niewypłacalności na rynku prywatnym poszybował w górę w Stanach Zjednoczonych podczas kryzysu finansowego w roku 2009.

Jeśli inwestycje w portfelu kredytowym narażone są na sytuację gospodarczą danego kraju, ciężko jest wyeliminować to ryzyko. Jednym z dobrych sposobów jest inwestycja w pożyczki z różnych części świata.

 

Wyjątkowo dotkliwa recesja, taka jak ta z roku 2009, wydaje się być zjawiskiem globalnym. W dalszym ciągu, różnice we wzroście PKB na całym świecie są zauważalne. W roku 2009, kraje rozwinięte miały negatywny wskaźnik wzrostu, podczas gdy rynki rozwijające radziły sobie całkiem dobrze - odnotowany został średni wzrost o 2.3% w skali roku.

 

Inwestowanie globalne, oparte o kryptowalutę Bitcoin daje inwestorom sprawny dostęp do inwestycji na wybranym przez siebie rynku, w którym platforma ma swoich pożyczkobiorców. Na platformie Bitbond, wartość pożyczek zaciągniętych przez kredytobiorców z rynków wschodzących wynosi ok. 20% całkowitej wartości.

 

Inwestorzy budujący swój zdywersyfikowany portfel kredytowy, są mniej narażeni na cykle koniunkturalne poszczególnych rynków, a zatem są w stanie zarobić bardziej przewidywalne oraz stabilne zyski.

 

  1. Dostęp do rynków oferujących wyższe stopy procentowe

Drugim, godnym uwagi aspektem dotyczącym inwestowania międzynarodowego jest dostęp do rynków oferujących wyższe stopy procentowe. Zwłaszcza na rynku kredytowania małych i średnich przedsiębiorstw oraz kredytów konsumpcyjnych, realne stopy procentowe znacznie się różnią od kraju do kraju. Poniższy wykres ukazuje realne stopy procentowe dla wybranych krajów, z punktu widzenia inwestycji.

Oczywiście są to tylko liczby przybliżone, ponieważ nie da się określić jednej konkretnej stopy procentowej dla kraju, ponieważ zależy ona od wielu indywidualnych czynników.

 

Brazylia oraz Indie - dwie olbrzymie oraz szybko rozwijające się gospodarki rynków wschodzących, mają niezwykle wysokie realne stopy procentowe. Z drugiej strony kraje takie jak Australia są również warte uwagi z inwestycyjnego punktu widzenia. Dostęp do inwestycji w pożyczki dla małych przedsiębiorstw na tych rynkach nie byłby ekonomicznie możliwy poprzez tradycyjny system bankowy. W przypadku braku Bitcoina, każdy z uczestników takiej transakcji musiałby dosłownie otworzyć konto bankowe w danym kraju, w którym chciałby rozpocząć inwestowanie. Dla pożyczek społecznościowych wykorzystujących Bitcoina, nie ma znaczenia gdzie obecnie przebywa pożyczkobiorca. Dostęp jest taki sam dla każdego użytkownika.

 

Obecnie, stopy procentowe na platformie Bitbond uzależniane są od zdolności kredytowej pożyczkobiorcy. Oznacza to, że rozwiązanie to jest uniwersalne dla użytkowników z całego świata. Gdy pożyczki społecznościowe oparte o technologię Bitcoin się rozwiną, oprocentowanie pożyczek uwzględniające poziom regionalny najprawdopodobniej zostanie również uwzględnione.

 

  1. Niższe opłaty

Inwestorzy są głównie zainteresowani efektywną stopą zwrotu. Niestety, opłaty związane z inwestowaniem powinny również być brane pod uwagę w celu oceny wyników portfela. Tradycyjne platformy oferujące pożyczki społecznościowe (peer-to-peer), współpracują z bankami, które przeprowadzają dla nich transakcje płatnicze. W takiej sytuacji, bank pobiera znaczną część opłaty, którą należy zapłacić za otrzymanie pożyczki. To zaś sprawia, że platformy stają się droższe, ponieważ dodatkowe koszty pokrywane są zazwyczaj przez klientów.

 

Jako, że Bitcoin używany jest niezależnie od pośredników, platformy oferujące pożyczki społecznościowe w oparciu o Bitcoina nie potrzebują banków jako swoich partnerów. W związku z tym, inwestycje w infrastrukturę platformy są znacznie niższe. Znajduje to swoje odzwierciedlenie w przewadze kosztowej, która przekazywana jest do ich klientów.

 

Platforma

Opłaty pożyczkobiorców

Opłaty inwestorów

Funding Circle

2-5% w zależności od długości pożyczki

1% opłata roczna za usługi

Lending Club

1.1-5.0% w zależności od przyznanego „ratingu”

1% wszystkich płatności pożyczkobiorcy

Bitbond

1-3% w zależności od długości pożyczki

0%

Prosper

0.5-4.5% w zależności od przyznanego „ratingu”

1% opłata roczna za usługi

Inwestując za pomocą serwisu operującego tylko w obrębie jednego rynku, około 1% z rocznego zwrotu z inwestycji, automatyczne oddawane jest platformie. Jest to znaczna część z potencjalnego zysku dla inwestora. Ponieważ inwestycja za pomocą Bitcoina działa w oparciu o bardziej efektywną kosztowo infrastrukturę, inwestorzy uzyskują lepszy zwrot z inwestycji głównie poprzez pozbycie się owych opłat.

 

 

 

Wnioski

Rynek pożyczek społecznościowych wykorzystujących technologię Bitcoina jest wciąż w początkowej fazie swojego rozwoju, ale widać ze rozpędza się w szybkim tempie. Wartości pożyczek zaczynają wzrastać, a chętnych inwestorów i pożyczkobiorców na te rozwiązanie wciąż przybywa. Jest to sytuacja porównywalna do sytuacji jaka miała miejsce na rynku platform społecznościowych w roku 2008. Jednakże, możliwości wynikające z inwestycji przy pomocy Bitcoina są ogromne. Możliwość dywersyfikacji portfela kredytowego, dostęp do inwestowania w pożyczkobiorców z innych krajów, a także niskie opłaty z tym związane wydają się być ofertą godną uwagi.

 

 

 

Ostatnio zmieniany: środa, 22 luty 2017 09:51