UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Szukaj na blogu bitcoin

Oszustwa Bitcoin - Poznaj metody złodziei kryptowalut

Bitcoin zdobywa coraz większą popularność. Jest obecnie numerem jeden w świecie kryptowalut i szansą na zmianę ekonomii świata. Lecz mimo swoich zalet i możliwości jakie daje użytkownikom, łatwo jest stracić bitcoiny przez niedbałość użytkownika lub zwykłego pecha.

Poniżej postaram się przedstawić znane mi metody kradzieży lub sposób jak stracić bitcoiny.

Poznając metody i możliwości utraty Bitcoin czy to Litecoina lub innych kryptowalut, będziesz w stanie uniknąć oszustwa, jak i błędów, które mogłyby doprowadzić do utraty wirtualnych monet.

Tak jak wcześniej nauczyliśmy się korzystać z pieniędzy typu fiat (zł, usd) mając zasady. To tak samo musimy mieć i trzymać się zasad bezpieczeństwa wobec kryptowalut.

Giełdy – Miejsce, gdzie kupisz/sprzedaż za złotówki bitcoiny

Obecne giełdy są jak banki w czasach dzikiego zachodu. Niby są zabezpieczenia, ale wystarczy, iż znajdzie się haker, który zna luki bezpieczeństwa, aby mógł okraść giełdę bez możliwości wykrycia sprawcy. Wielokrotnie byliśmy światkami takich zdarzeń. Jednym z największych i najgłośniejszych kradzieży bitcoinów jest kradzież monet z giełdy MT Gox.
Użytkownicy obecnie zostali z niczym. Na odszkodowania raczej nie mogąliczyć, bo giełdy nie mają ubezpieczeń przed takimi zdarzeniami. W tym przypadku prawo niewiele pomaga.
W obecnej chwili nie przechowuj monet na giełdach, jeśli nie jest to konieczne.
Staraj się swoje monety wpłacać transzami, które chcesz sprzedać i od razu wypłacać złotówki na swoje konto.
Grając (daytrader) na giełdzie licz się z faktem, że możesz pewnego dnia dowiedzieć się, że giełda padła łupem złodziei, a wtedy prawie zerowe masz szanse na odzyskanie swoich monet (bitcoin, litecoin lub inne).

Czytaj regulaminy giełd i prowadź dokumentacje z założonych kont na giełdach bitcoin

Przy szybkim zakładaniu konta na giełdzie nie spisałeś wszystkich danych, jakie podałeś dotyczących haseł i pytań kontrolnych – sprawy bezpieczeństwa.
Takie dane mogą być potrzebne w przyszłości przy próbie weryfikacji twojej tożsamości np. przy odzyskaniu hasła albo odblokowaniu konta, które zostało zablokowane ze względów bezpieczeństwa.
Wtedy giełda nie ma pewności czy to ty. Stąd może się okazać, że zgodnie z regulaminem, już nigdy nie zalogujesz się na konto giełdy. W związku z tym nie wypłacisz np. dogecoin czy bitcoin.

Przykład z życia. Giełda Cryptsy wykryła jakieś anomalie z twoim kontem. Blokuje ci konto. Ty piszesz do nich. Oni odpisują, że zablokowali ci konto mailowe i musisz je zmienić. I przesyłają ci pytanie jakie im podałeś przy rejestracji

“Security Question 1
What was your childhood nickname?”

A ty wpisałeś byle co nie zapisując tego!

Pamiętaj. Zakładając konta na giełdach czy portfelach onlinowych bądź bardzo skrupulatny i dokładny w wypełnianiu formularzy i zawsze prowadź dokumentacje.

Brak kopii portfela


Rób zawsze kopie. I staraj się przechowywać w dwóch różnych miejscach. Tak, aby czasem nie zdarzyło się, że dom ci spłonie czy inne nieszczęście jak kradzież laptopa spowoduje, że nie będziesz miał dostępu do portfela.

Zobacz inne artykuły, które mogą tobie pomóc w kwesti zabezpieczenia portfela.

Konkursy

Ktoś organizuje konkurs, ale nie wiadomo kto i podaje adres, aby ludzie przelewali na nie swoje monety w zamian za uczestnictwo w konkursie. Konkurs oczywiście nigdy nie odbędzie się a złodziej cieszy się bezkarnością, bo nikt nie będzie stanie dojść kto to zorobił.

Przykład z postu umieszczonego na forum.
Witam wszystkich, wczoraj usłyszałem od znajomego o konkursie BITcoin, poniżej treść.
--
Rozpoczynamy KONKURS!!!

Aby wziąć udział w konkursie należy wpłacić na poniższy adres 0,1 DOGE:
DPneaREVWx67wourmVAP94whw5TsWNNP8V

Pierwsze 50 osób weźmie udział w losowaniu gdzie czekają 3 nagrody główne:
1 miejsce: 3 DOGE
2 miejsce: 2 DOGE
3 miejsce: 1 DOGE

Zapraszamy do udziału w konkursie. Trzy wygrane wylosowane adresy DOGE zostaną ogłoszone na forum.
Wpłacając 0,1 DOGE możesz wygrać nawet 3 DOGE.
Zapraszamy i życzymy szczęścia.

Transakcje

Jak komuś wyślesz monety to nie ma możliwości cofnięcia transakcji. Tak więc dobrze uważaj komu monety wysyłasz. Także nie popełniaj błędów przy wypełnianiu danych do przelewu – np. adres dogecoin.
Złodzieje mogą ten mechanizm często wykorzystywać stosując różne sztuczki, tak abyś tylko zrobił ten jeden krok – wysłał monety.

Fałszywe kopalnie

Kopiąc w kopalni mamy większe szanse na wydobycie monet. Lecz są takie kopalnie, które oszukują na rozdzielaniu monet między górnikami. I zaniżają wartości jakie dany użytkownik swoją mocą wydobył.

SCAM

Określa się stronę, która udaje, że oferuje jakiś produkt - na przykład koparki do wydobywania monet AISC Litecoin. Tylko, że oni nie posiadają takiego produktu i nigdy nie zamierzają dostarczyć klientom zamówionego towaru. Działanie ma na celu jak największe i najszybsze zebranie bitcoinów i zamknięcie interesu.
Strony często są robione aby dwałą wrażenie, że za tym stoi poważna firma, Dają cześto zdjęcia produktu czy filmik na których prezentują niby działanie danego produktu. Wszystko ma na celu uwiarygodnieniu i przekonaniu cię do zakupu.

Przeczytaj sobie jak firmy traktują klientów na przykładzie dostaw urządzeń typu ASIC - scrypt

Ogłoszenia na forach

Często można znaleźć oferty wystawiane przez dopiero co założone konto. Od takich użytkowników trzymaj się z dala. Np. Oferuje kupno monet za atrakcyjną cene a nawet nie sprzedając bajkę o tym, ze nie mogą kupić noralmnie przez giełdę. Jeśli takiemu przelejesz pierwszy swoje monety na jego podany adres jest duża szansa, że już kontakt z nim zniknie.

Ulegasz wypadkowi i tracisz pamięć!

Nie życzę nikomu, ale uraz głowy czy inne obrażenia mogą spowodować, że stracisz swoją pamięć i możesz już nigdy nie przypomnieć sobie jakie wprowadziłeś hasło na portfel. Może być też, że po jakimś czasie pomieszają się hasła.
Często wpisujemy jakieś proste, które nam jest dobrze znane. Ale po takich zdarzeniach możesz mięc problem z przypomnieniem.
Tak więc dobrze zapisuj hasła, tak aby nikt niepowołany nie miał do nich dostępu a ty powinieneś miec zabezpieczenie przed takimi zdarzeniami.

Giniesz!

Tego też nie życzę., ale jak już zainwestowałeś duże środki w bitcoin czy Litecoin to miej jakiś testament, aby twoja żona czy rodzina mogła mieć dostęp do tych środków. Tak więc stwórz instrukcje, dokumentację dottyczącą tego, co gdzie się znajduje.
Jeśli tego nie zrobisz - to nikt tobie nie pomoże. Nawet Prezydent Rosji czy USA. Nie ma żadnej instytucji, która takie kwestie pozwalała by rozwiązywać.

Podsumowanie

Tak jak nie ufasz nikomu w codziennym życiu i nikomu nie dajesz swoich pieniędzy za ładne oczy czy słowa lub obietnice - to tak samo miej ostrożność przy robieniu interesów w internecie z wykorzystaniem kryptowalut.
Nigdy nie przelewaj komuś nieznajomemu, gdy nie możesz zapewnić bezpieczeństwu transakcji np. escrow lub inny sposób. Albo gdy nie może być bezpośrednio przeprowadzona transakcja  wymiany.

Na obecną chwilę brakuje dobrych metod, urządzeń czy przepisów, które by pozwalały bezpiecznie przechowywać swoije bitcoiny czy to w portfelu czy na giełdzie.

Brak nadzoru państwowego powoduje, że o te wszystkie sprawy musimy sobie sami zadbać. Uważam, że lepiej aby państwo nie miało kontroli i nie wtrącało się, bo tylko zepsuje. A z czasem społeczność sama rozwiąże te problemy.

Jeśli macie ciekawe historie lub znacie jeszcze inne metody oszustw, proszę was podzielcie się tą wiedzą w komentarzach.

 

Serwis bitmon.pl nie wyraża zgody na przedruk tego artykułu.

 

 

 

 

Ostatnio zmieniany: środa, 22 październik 2014 00:07
Administrator

Administrator Bitmon.pl

Napiwek
  • Bitcoin
  • LitecoinLaAuyVvNHKu7pMcYMqPFK5U9mQEeAWzHG9
  • DogecoinDPneaREVWx67wourmVAP94whw5TsWNNP8V