UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Szukaj na blogu bitcoin

ChangeTip, czyli esencja mikropłatności

Jednym z podstawowych założeń Bitcoin jako waluty cyfrowej jest umożliwienie wykonywania błyskawicznych oraz tanich mikropłatności w Internecie. Bitcoin jako system oferuje dla tego celu doskonałe narzędzia, jednak dla przeciętnego użytkownika instalacja portfela, wyszukiwanie adresu i zlecanie transakcji, by wysłać komuś napiwek to czynności zbyt skomplikowane, lub po prostu jest ich zbyt dużo i kolokwialnie mówiąc, nikomu się nie chce tego robić.

Funkcję napiwku realizował do tej pory Dogecoin, czyli kryptowaluta oparta na internetowym meme, która jednostkowo jest niewiele warta, więc napiwek w postaci 50 doge to żaden wydatek. System ten jednak wciąż nie dostarcza tego, czego potrzeba użytkownikom - szybkiej formy dawania napiwków, najlepiej zintegrowanej z portalami społecznościowymi. Taki stan rzeczy próbuje zmienić ChangeTip - ze świetnym, jak do tej pory, skutkiem.

ChangeTip to usługa, która pozwala za pomocą prostej komendy przesłać innemu użytkownikowi drobny napiwek w postaci bitów, czyli jednej milionowej bitcoina (0.000001 BTC). Taki nominał pozwala przesyłać większe ilości “monet”. 150 bitów to w tej chwili 0.05 USD. Dla porównania, 100 doge to około 0.06 USD, więc rząd wielkości jest taki sam. Nominał ten daje ważny efekt psychologiczny, ponieważ nikt nie chce płacić za kawę 0.00001 bitcoina, o wiele wygodniej jest rozliczać się w mniejszej jednostce.

ChangeTip poszedł o krok dalej, integrując swój serwis z portalami społecznościowymi. Łącząc swoje konto z Twitterem, można przesłać komuś bity ze swojego portfela na koncie ChangeTip za pomocą przykładowej komendy:

@znajomy dzięki za podwózkę, trzymaj 10$ za paliwo! @changetip

Robot ChangeTip sam rozpozna adresata oraz wartość napiwku. Twórcy umożliwili również korzystanie z gotowych fraz, jak np. “beer”, które robot zinterpretuje jako 3.50$. Można również podać frazę “2 beers”, co da w konsekwencji 7$. System przeliczy wartość tę na odpowiednią ilość bitów, posługując się średnim kursem, po czym udostępni adresatowi link umożliwiający odebranie napiwku. Lista dostępnych fraz znajduje się tutaj, póki co w języku angielskim, ale w razie sukcesu twórcy z pewnością stworzą wersję wielojęzyczną. Można również tworzyć własne frazy.

Utworzenie konta jest bardzo proste, ponieważ wystarczy powiązać któreś ze swoich istniejących kont w serwisach społecznościowych. Idealnym narzędziem wydaje być się Twitter, sporą popularność zdobyły również konta w portalu Reddit. Nie wszystkie serwisy społecznościowe wylistowane na stronie są w tej chwili w pełni funkcjonalne, na przykład Facebook jest ciągle w wersji beta. Niemniej jednak, sposób integracji ChangeTip z serwisami jest godny naśladowania, ponieważ jest bardzo prosty, szybki i intuicyjny w obsłudze.

Mając konto w serwisie, można doładować je bitcoinami i rozpocząć wysyłanie napiwków. Aby to zrobić, wystarczy przesłać BTC na adres podany przez ChangeTip lub kupić je bezpośrednio w serwisie Coinbase, co ma znaczenie dla użytkowników korzystających z niego. W tej chwili nie są pobierane żadne prowizje, od stycznia 2015 ma zostać wprowadzona prowizja w wysokości 1% za wybieranie bitcoinów ze swojego konta.

ChangeTip to bardzo ciekawy projekt, który może spowodować efekt kuli śnieżnej, jeśli chodzi o zainteresowanie Bitcoinem w społeczeństwie. Jego prostota i intuicyjność obsługi sprawia, że ma szansę odnieść sukces. Możesz przesłać napiwek serwisowi Bitmon, jeśli spodobały ci się zawarte tutaj treści i chcesz wesprzeć jego autorów.

Ostatnio zmieniany: sobota, 08 listopad 2014 01:00