UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Szukaj na blogu bitcoin

Bitcoin to tylko jedna z możliwości technologii BlockChain

Bitcoin to tylko jedna z możliwości technologii BlockChain Ars Electronica - Flickr

Wiele osób mówi o Bitcoinie jak o protokole który postawi na głowie całą współczesną ekonomię, która ma swoje problemy. Widać to było chociażby w momencie wybuchu kryzysu kilka lat temu, widać to obecnie w momencie kiedy państwa toną w długach, a w krajach takich jak Argentyna ludzie muszą szukać ucieczki przed inflacją w walutach kryptograficznych, które uważają za stabilniejsze od swojego systemu bankowego. Może to dziwić, ponieważ każdy kto słyszał cokolwiek o Bitcoinie wie, że jego kurs charakteryzuje się sporą zmiennością. A jednak takie sytuacje mają miejsce. Obecnie główne szkoły ekonomii opierają swoją naukę na konieczności istnienia banku centralnego. Bitcoin odbiera tą konieczność.

Sam Bitcoin nie jest zupełnie nowym wynalazkiem, jeszcze zanim era Internetu się rozpoczęła, w 1987 roku ekonomista James Orlin Grabbe zaczął pisać swoją pracę o końcu konwencjonalnego pieniądza. Efekt ‘The End of Ordinary Money, part 1’ został opublikowany w 1995 roku w Liberty Magazine. Grabbe przewidział kontrolę Internetu przez agencje bezpieczeństwa i stwierdził, że kiedyś powstanie elektroniczna gotówka oparta na prawach matematyki która będzie stanowiła pewien bastion obronny przed wielkim bratem. Podobnie w roku 1997 mówił noblista w dziedzinie ekonomii Milton Friedman.

Z czasem kiedy Internet się rozwijał powstawały różne Internetowe waluty i systemy płatnicze, jednak wszystkie z nich były skazane na porażkę z jednego prostego powodu – centralizacji. Przez lata nie potrafiono sobie poradzić z tym

Czytaj więcej techmine.pl

Ostatnio zmieniany: poniedziałek, 30 czerwiec 2014 00:28